| anonim_4396 a întrebat:

Din ce tara au fost aduse osemintele lui nicolae titulesc pentru a fi re

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Buna intrebare! Se pare ca au fost aduse din Elvetia, de la Souvrettes, unde ar fi fost inmormantat. Cum, insa, e vorba de o mare personalitate, francezii sustin ca ar fi murit la Cannes, si inmormantat acolo. Sincer, cred ca, mai degraba elvetienii au fost de acord sa ne returneze ramasitele. Francezii nu dau nimic inapoi. Ei continua sa sustina si ca Brancusi era francez.