| marinica85 a întrebat:

"Din gura mincinosului nici adevarul nu se crede."
Ajutati-ma va rog sa comentez acest proverb...

Răspuns Câştigător
| FantasyAngel a răspuns:

Iti dau o idee pe scurt : Atunci cand un om minte prea mult si lumea observa acest lucru dupa aia chiar daca spune adevarul pentru simplu fapt ca lumea il stie drept mincinos nu este crezut.

4 răspunsuri:
| mariutabudistean a răspuns:

Dadada.....acuma am nevoie si eu de explicarea acestui proverb...

| Ion1234567890878 a răspuns:

Atuci daca omul sa deprins sa minciuneasca el nu se poate lasa si atunci el va minciuni toata viatia cit va trai drept exemplu putem lua povestea cind un mincinos de la o stina a stigat lupu si toti oamenii sau izgit cu furci si topoare sa omoara lupul da lupul nu era a doua oara iar cine lupu si iar nu era da a treia oara cind a strigat mincinosu lupu nu sa grabit nimeni sa ucida lupu si a mincat toate oile si de atunci a aparut si proverbul,, din gura mincinosului nici adevarul nu se crede". sper ca ti-am fost de ajutor spor mai departe big grin