| WILFIX a întrebat:

Dupa ce intr-o intrebare anterioara am aflat cei cu codul postal, acum spuneti-mi cum fac pe ebay? la inregistrare cere Zip sau postal code.Eu nu fac nimic altceva decit,aflu codul postal al strazii mele si il scriu acolo. Dupa ce am scris adresa,blocul, numarul de telefon urmeaza sa cumpar ceva si, cind cumparatura va ajunge in tara de unde sa merg s-o iau? de la posta ce sa afla pe strada data?

Răspuns Câştigător
| AdrianoB a răspuns:

Da, normal.
Cand ai dat comanda, ai ales si ce tip de livrare vrei.
Daca ai platit la un serviciu de livrare mai rapid, precum DHL sau ceva de genul, e posibil sa ti-l aduca la usa.
Oricum vei fi sunat de catre firma respectiva.
Daca nu ai platit pentru livrare mai rapida, si ai lasat normal, o sa iti vina la posta de care apartii tu (de care apartine adresa pe care ai scris-o) si posta iti va trimite o notificare in casuta ta postala si te va anunta ca ai un pachet pe care trebuie sa-l ridici.
Iei notificarea din posta si te duci cu ea acolo, ridici pachetul si gata.

Cand cumperi ceva pe eBay, ai optiunea de a alege daca vrei ca livrarea sa mearga la adresa pe care ai scris-o cand ti-ai facut contul, sau poti scrie alta adresa daca vrei.

Cam asta e.

| KodrutZ a răspuns (pentru AdrianoB):

Nu e chiar asa, daca ii vine din afara UE nu vine la posta de care apartine, ci la oficiul postal vamal.

| AdrianoB a răspuns (pentru KodrutZ):

Oriunde i-ar veni, el va primi o instiintare in casuta lui postala. Acolo i se va spune unde trebuie sa mearga sa-si ridice pachetul.
Asa ca e cam tot aia pentru el.

PS: Eu am comandat din America, din China si mi-a venit instiintare in posta mea dupa care l-am ridicat de la posta de care apartin. Nu stiu tu de unde l-ai luat. Poate ca depinde si de valoare pachetului, de asemenea si de marimea acestuia.

| KodrutZ a răspuns (pentru AdrianoB):

Da, uneori chestiile mai ieftine gen CD-uri din US/Hong-Kong vin la posta de cartier. Ia-ti tu tableta/telefon din China si daca iti vine la posta de care apartii, ma duc 3 duminici la rind la biserica.winking

| AdrianoB a răspuns (pentru KodrutZ):

Am luat o tableta din China pentru un prieten. I-a venit direct la usa cu DHL.
Si daca o aduci prin posta normala, pachetu trece pe la posta vamala si il verifica si vei plati inca 24% TVA + taxe vamale. Si asta numai daca depaseste o anumita suma. De la posta vamala, merge la posta ta si de acolo il ridici presupun.
Nu cred ca te duci la posta vamala. In primul rand, nu orice oras are posta vamala. Ce faci, te duci jumatate de tara ca sa iti iei pachetul?

Du-te la biserica happy

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

@AdrianoB: Haha, DHL, ai platit gramada pentru transport si ti-au bagat si TVA-ul direct. Eu ma duc la vama, unde se plateste pe valoarea DECLARATA vama, atita vreme cit e mai mare de vreo 20 de dolari si daca nu dai peste niste functionari mai plictisiti (se recomanda sa mergi cu vreo 10 minute inainte de inchiderea programului, cind nu mai au chef sa stea sa te vamuiascahee hee. Posibil sa trebuiasca sa te duci la OP vamal judetean, in functie de continut. Eu se intimpla sa stau in oras mare, e OP vamal, acolo imi vine, acolo ma duc. Ultima oara m-am dus pina acolo pentru niste seminte de varza creata si mustar... doar ca erau venite din US asa ca, desi nu a tb sa platesc vama, a tb sa ma duc la vama sa le culeg...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la posta de care apartii. Normal, iti vine acasa un aviz de instiintare. Acolo este trecut si numarul oficiului postal.

| roiv000 a răspuns:

Daca iti va veni la posta, o sa-ti vina o recipisa.Cu recipisa si cu cartea de identitate te vei duce la Of. Postal sa ridici coletul.