| cherosen a întrebat:

O sa primesc in curand un pachet prin posta romana. Este neaparat necesara completarea blocului si a apartamentului avand in vedere ca vreau sa ridic pachetul de la posta nu sa-mi vina postasul cu el acasa? Pot trece doar numele, prenumele, codul postal, strada si numarul strazii? Multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă vrei sa îl ridici de la posta fără aviz treci în loc de adresa Post Restant și numarul oficiului poștal și nu îți mai vine nimic acasă.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pachetul se ridica de la posta, acasa vei primi doar un aviz, asa ca trebuie sa indici intreaga adresa, pentru ca postasul sa stie in ce cutie postala sa puna avizul.

| cherosen explică (pentru Ioandelasal):

Asa ca daca nu precizez blocul si aparatmentul nu primesc avizul. Coletul ajunge insa la posta fara nicio problema eu doar neprimind avizul sa inteleg?

| Ioandelasal a răspuns (pentru cherosen):

Asa este. Mai exista solutie sa ti-l puna post restant si atunci nu trebuie sa indici altceva la adresa decat oficiul postal unde vrei sa primesti coletul si te vei interesa tu de sosirea coletului.