Întrebare recomandată | PuitalConstantin a întrebat:

E normal ca la 6 luni sa imi vina facutra mai mare la energia electrica, chiar daca eu am platit fiecare factura care a venit pana in prezent? Gen, cand imi venea facutra, plateam cate 100 si ceva de lei / 200 si ceva si acum mi-a venit facura cu data de facturare _. 08_2019 - _.02. 2020, cu suma de 700 si ceva, e normal asa ceva?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este o factura de regularizare. Ei doar ti-au estimat un consum lunar in astea 6 luni. Acum au citit ei contorul si apari cu un consum mai mare decat estimarea lor. Nu mi se pare corect nici mie asa ceva.

| eXtreme21 a răspuns:

Stiu eu de ce ti se intampla asta. In primul rand, trimiti indexul in fiecare luna? Daca nu il trimiți, electrica emite facturi lunare estimative, in functie de un consum mediu calculat. Ei bine, o data la 6 luni, acestia citesc contuarele si emit factura reala, care poate fi mai mare daca facturile anterioare nu au fost estimate corect. Ca sa nu mai fi pus in situatia asta, te sfatuiesc sa transmiti indexul in fiecare luna. Bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi cu toate chitantele inapoi la Electrica si vezi de ce nu ti-au operat incasarile in contul tau. este evident ca ei te considera restantier din august 2019 pana in februarie 2020.
Nu uita: ia toate chitantele cu care ai platit din august, pana azi.

| Eugen80 a răspuns:

Este factura de regularizare.
Tu ai un abonament fix pe care-l platesti in fiecare luna la fel si o data la 6 luni se face regularizarea cu consumul real.
E clar ca abonamentul tau cu 100 lei NU este real, deci trebuie sa cresti tipul de abonament ca sa nu mai platesti in plus prea mult. Ideea este ca acel consum care depaseste consumul din abonament este facturat mai scump decat energia normala din abonament. E o mizerie de la companiile de distributie ca sa mai ia niste bani in plus!