| Manolache_Pavel_1998 a întrebat:

E posibil să scurtezi blugii de la talie?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este mult mai greu sa faci asta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E posibil dacă ai înclinații spre... croitorie. Dacă nu ai mai ajustat până acum, sub îndrumarea cuiva, nu începe acum, de unul singur. Înainte de toate, trebuie să deții o mașină de cusut, acasă.
Începi cu descoaserea taliei, vei avea ceva de lucru la betelie (fâșia îngustă, cusută în partea de sus a pantalonilor), dar nu e foarte complicat, dacă ai mai croit pantaloni.
Eu ți-aș recomanda să îți cumperi alți pantaloni, pe măsura ta, cu modelul dorit (low rise, în cazul tău, adică cu talie joasă)
Era cu totul altceva, dacă doreai să-i scurtezi în lungime...

| NOname a răspuns (pentru floresdemayo):

...sau îi poate duce la cei de la croitorie, care au deja ceva experienţă în domeniu. big grin

| floresdemayo a răspuns (pentru NOname):

Știu, dar nu o să-i placă prețul.

| NOname a răspuns (pentru floresdemayo):

A întrebat doar dacă e posibil.hee hee

| floresdemayo a răspuns (pentru NOname):

Posibile sunt ambele variante. Și singur, și la croitor. ))
Când eram încă în liceu, am făcut un curs de croitorie. Mă visam deja designer vestimentar, aveam visuri mari, chiar doream să dau admiterea la Arte și Design. La desen mă pricepeam bine, eram talentată, la croit mai puțin. Astfel încât, în timpul cursului, fără știrea nimănui, mi-am croit prima pereche de pantaloni. Mi-au dat câteva bătăi de cap, încât m-am ținut cu croitul, o săptămână bună. ))
Acum, nu mai croiesc pentru mine (m-am reprofilathee hee ), dar ajutări (încă) mai fac, fiindcă niciodată nu sunt prea mulțumită cu ceea ce găsesc în magazine Prefer să mai adaug câte ceva hainelor, să le personalizez.
Dar, iarna asta, chiar i-am croit două hainuțe cățelușului meu.hee hee

| NOname a răspuns (pentru floresdemayo):

Ce bine, l-ai scăpat de frig. Un căţel norocos. big grin

| floresdemayo a răspuns (pentru NOname):

E norocos fiindcă mă are pe mine, nu haine. straight face
De fapt, toți cățeii care au un "stăpân" (nu în sensul că i-ar asupri) sunt niște căței norocoși. Și al tău...winking

| NOname a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, probabil orice câine, care are un prieten uman, care are grijă de el, e puţintel mai noros, decât dacă n-ar avea pe nimeni. Dar ideal probabil ar fi, dacă ar locui cu mai mulţi câini, o familie, o comunitate de câini, undeva într-o casă cu o curte imensă şi cu un om grijuliu şi priceput, care să-i iubească şi să nu-i separă, pentru că şi câinii au nevoie de compania celor din aceeaşi specie, cu care au mult mai multe în comun şi pot interacţiona diferit, natural. Aceasta cred că e o pură fericire canină, ceva de vis; şi sper că într-o zi va fi posibilă pentru cât mai mulţi, dacă nu toţi.