| anonim_4396 a întrebat:

E vreun risc la aplicarea manevrei heimlich? Nu am aplicat-o niciodata, insa, in caz ca e vreodata nevoie, as vrea sa stiu daca risc cumva sa fac mai mult rau decat bine.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Un risc mai mare ar fi cel de pneumotorax (coasta rupta, infipta in plaman). Daca, insa vine si Ambulanta candva, in acelasi secol, poate scapa.

| hashe86 a răspuns:

Riscurile sunt mult mai neimportante decat reusita manevrei. e o manevra de maxima urgenta. mai bine coaste rupte(desi rareori se poate intampla, la batrani sau copii) decta pierderea vietii prin asfixie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca apesi prea tare, este posibil sa frangi coastele.