| Sunshine123 a întrebat:

Este cineva de aici foarte bun la engleza si ma poate ajuta cu ceva in privat?

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti scrie si aici. Cunosc ceva engleza si am lucrat si in Anglia ceva timp.

| Sunshine123 explică (pentru darrio2007):

Nu prea am cum sa il scriu pentru ca este un document de 27 de pagini cu tot cu bibliografie caruia trebuie sa ii fac un rezumat, mai mult sa gasesc ideile principale si sa le explic putin. Eu l-am tradus dar pentru ca e din sociologie nu are sens in romana asa cum as vrea eu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sunshine123):

Sa inteleg ca este o tema, nu?

| Sunshine123 explică (pentru darrio2007):

Un proiect de fapt, pentru facultate. Interesant e cum profii aruncă cu materiale de genu in engleza fara sa se intrebe daca avem toti nivel mare la engleza. Eu am B1 spre exemplu si tot nu e suficient.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sunshine123):

E greu sa-i intelegi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu mi-am făcut teste oficiale de engleză și am obținut C1 și B2. Dacă asta te mulțumește, mesaj privat.

| Catrice a răspuns:

Se presupune că la facultate știi aproape de fluent englezahee hee

| Sunshine123 explică (pentru Catrice):

Doar se presupune, de exemplu eu sunt de nivel B1, adica utilizator independent si ma descurc cat de cat dar partea asta cu interpretatul e naspa rau, eu le inteleg cand le citesc in romana dar e greu sa le transpui in engleza.

| Catrice a răspuns (pentru Sunshine123):

Sunt multi care au engleza ca prima limba și unii merg pe ideea că având 8 ani de studiu...
Încearcă cuvintele pe care nu le înțelegi sa le traduci cu un dicționar sau cu google translate care merge bine pe trade scurte sau grupuri de cuvinte.

| Sn4k3 a răspuns:

Exista Brainly.

| siriusblack98 a răspuns:

Fluent scris+vorbit. Cu ce te pot ajuta?

| Legion7X a răspuns:

Spune public, ca să ne dăm cu părerea, mai multi. poate cineva este mai învățat

| Sunshine123 explică (pentru Legion7X):

Am un document pe care imi e greu sa il interpretez, l-am tradus din engleza in romana cu google translate dar traducerea nu e intocmai, nu are sens in romana. Are 27 de pagini și eu trebuie sa rezum doar ideile principale in maxim 5 pagini.

| Legion7X a răspuns (pentru Sunshine123):

Mda, cam greu sincer și pentru mine laughing ce fel de document este, este un act? Pentru că asta se poate rezolva la birou de traduceri autorizate poate în orașul tău.

| Sunshine123 explică (pentru Legion7X):

Nu e act, e o lucrare de-a unui sociolog. De aia e asa ambiguu.

| Legion7X a răspuns (pentru Sunshine123):

Am înteles, țăcănit profesor. Eu în locul tău fugeam de la oră, nu cred că mă prindea. laughing

| Sunshine123 explică (pentru Legion7X):

laughing) viață de facultate

| Legion7X a răspuns:

Https://www.pdfdrive.com/dicționar-englez-român-e157144464.html

Încearcă să descarci dicționarul acesta. Este Academic, poate găsești cuvinte, are o groază. Eu il am fizic exact cum arată în poza de mai jos, Vezi linkul de sus, pentru Download

https://www.universenciclopedic.ro/dictionar-englez-roman

| eckblume a răspuns:

Fa-ti cont aici: https://meditoo.ro
Sigur o sa te ajute cineva daca platesti.

| Sunshine123 explică (pentru eckblume):

Multumesc, chiar căutam un site de genul dar nu am gasit.

| Skarr a răspuns:

Stiu ceva engleza dar nu ma pricep la gramatica daca asta te intereseaza. Inteleg mai bine decat stiu sa vorbesc pentru cu nu prea mi am exersat vorbitul. Adica am vazut seriale cu subtitrare in engleza si inteleg majoritatea chestiilor. Atat timp cat nu sunt cuvinte noi sau complicate pe care nu le am mai auzit. Dar depinde pentru ce ai nevoie de engleza.

| Februar30 a răspuns:

Doar 27 de pagini? ce cavaleri avem aici big grin spor la treaba baieti daca tot v-ati oferit. Poate o ajutati si la examen ca tot vine sesiunea laughing

| Sunshine123 explică (pentru Februar30):

Hei, daca nu se poate, macar primele 3 pagini din document ca alea m-au bagat in ceata.

| Februar30 a răspuns (pentru Sunshine123):

Scuze, eu stiu rusa...

| Lamar a răspuns:

Ye, contect my in preevat.winking