| EveEve a întrebat:

Este pacat sa citesc carti de la "pocaiti" tinand cont ca eu sunt ortodox?

19 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Nu cred sau nu este un pacat sa citesti si cartile altor religii decat a ta.Cu cat sti sau afli mai multe cu atat mai bine.

| Baton a răspuns:

Nu cred ca este pacat pentru ca se vorbeste despre acelasi D-zeu, doar ca interpretarea mai multor idei este cu totul si cu totul alta.
penticostalii, catolicii, baptistii si alte neamuri ce mai exista vorbesc despre acelasi lucru...nu despre altceva doar ca interpretarea difera.

| PredatoR a răspuns:

Unii zic ca este altii ca nu, in fine, pacat este sa furi, sa omori, sa te droghezi, sa inseli, dar sa citesti o carte nu vad de ce ar fi un pacat... este vorba despre acelesi Dumnezeu doar, si sa stii ca pocaitii sunt mult mai crestini si de treaba decat noi ortodoxii, mult mai disciplinati si de treaba si organizati, la noi cand aduce nu stiu ce moaste vin jandarmii sa nu se calce lumea in picioare, unde le este credinta atunci?
Daca te ei asa ce e pacati si ce nu inseamna sa nu ai prieten decat dupa 18 ani, sa nu te culci cu nimeni pana te mariti, sa nu mergi in club etc...
Citeste ca nu e niciun pacat...happy
sper ca te-am ajutat, fundita?big grin

| Ana a răspuns:

Nu este pacat.

| LeMotán a răspuns:

Daca citesti doar pentru ca te intereseaza sa stii despre religia lor, nu e nici o problema, dar daca vrei sa stii mai multe despre religia crestina ei au multe chestii diferite fata de cele ale ortodocsilor, de aceea ar fi mai bine sa citesti carti ortodoxe ca sa nu te induca in eroare.

| oanecorleone a răspuns:

Nu cred ca este un pacat deoarece doar citesti nu faci ce scrie in carte. Dar intrebarea mea pentru tine este.
Ai citit Biblia?

| Amy a răspuns:

Nu, nu este!

| machupicchu a răspuns:

Este ca si cand ai intreba daca este pacat sa citesti "Istoria religiilor" de Mircea Eliade, sau Cabala, sau Coranul.
Nu este nici un pacat. Este numai cultura generala.
Succes si citeste cat de mult poti si din orice gen de literatura(tehnica, religioasa, etc.)

| mnia a răspuns:

Cunoasterea nu este un pacat, citeste!

| Madalichka a răspuns:

Daca prin "pocaiti" te referi la cei din alte confesiuni, secte, etc, da. Teoretic este pacat, pentru ca se considera ca pot tulbura mintea. Dar sunt si unele voci bisericesti care spun ca atata timp cat ai credinta puternica si ai citit si din carti ortodoxe, nu te vei lasa influentat de ce scrie in cartile celorlalti.
Cu alte cuvinte, poti sa mai citesti, dar nu mai mult ale altora decat ale noastre. (si eu sunt ortodoxa) Si mai e un lucru: la inceput vin cu niste carti, pe urma zic: "veniti si saptamana viitoare, ca va dam cani gratis", pe urma tricouri si alte lucruri si te trezesti ca deja vii la ei.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Madalichka a răspuns:

@Work4Him, nu ma supar, doar ca la mine se obisnuieste folosirea termenului de "sectant" si pentru crestinii de alte confesiuni. Am citit si despre diverse culte mai mult sau mai putin obscure. Exista si carti de ortodocsi, doar ca nu este la fel de dezvoltata propaganda lor in Romania si sunt distribuite mai mult in interior decat in exterior. Am fost de curand intr-o tara unde ortodocsii erau minoritari si erau extraordinar de uniti si de credinciosi. Asa cum sunt minoritarii la noi.
(dar hai sa nu folosim intrebarea aceasta pe post de chatwinking Gbu, too)

| newperson4him a răspuns:

Ah ce prostie, sigur ca nu e! Mai bine citesti carti de la "pocaiti", cu siguranta contin mai multe lucruri spirituale si adevarate, decat sa citesti carti ortodoxe despre toti sfintii si nu stiu ce. Apropo, si eu sunt de religie ortodoxa, dar prefer sa ma numesc doar o crestina, care doar CREDE. Citeste cartile care crezi ca te ajuta atat spiritual cat si personal. :*

| Laminin a răspuns:

Hei happy
Cartile de pocaiti sunt mai incurajatoare si mai folositoare decat cele de ortodocsi.adica nici nu stiu daca exista cartile ortodocsilor.Sunt minunate sfaturile si gandurile din acele carti happy
"Dumnezeu inca iti mai poate deschide inima.Doar spune incet: " Isuse, Te vreau in inima mea!"
E de ajuns...si te poti numi copilul lui Dumnezeu. Venirea lui Isus e aproape happy
Gbu :]

| Laminin a răspuns:

Hei!
@Madalichka... pocaitii sunt crestini draga mea. Sectantii sunt satanisti. Cum poti sa compari un pocait cu un sectant? Nu mi`o lua in nume de rau. Dar am ramas uimita de raspunsul tau. Ai citit vreodata despre "biserica lui satan, sau secta religioasa, sau MISA, sau despre guru?" Acestia sunt sectantii. Te rog inca o data sa nu te superi! happy
Gbu :]

| Clauditza21 a răspuns:

Buna EveEve, sa stii ca si cartile de pocaiti au multe invataturi bune, am citit si eu din ele asta pentru ca mi s-au parut interesante. Oricum, credintele dintre ortodocsi si pocaiti se aseamana intre ele oarecum.Parintii si toti fratii tatalui meu sun adventisti si au o gramada de carti interesante.Important e sa crezi in Dumnezeu, credinta se afla in suflet nu pe buze.Deci in concluzie nu cred ca este pacat.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este pacat sa citesti carti de la pocaiti, daca citeai carti ortodoxe sau biblia ortodoxa stiai acest lucru, dar pe tine te preocupa mai mult sa citesti carti de la pocaiti decat biblia ortodoxa. Treaba ta faci ce vrei dar nu e bine sa citesti carti de la pocaiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cititi Biblia si veti afla raspunsul la aproape toate intrebarile dumneavoastra!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este pacat.eu m am nascut ortodox am 34 ani si mi am gasit linistea la pocaiti.mergeam la biserici ortodoxe dar nu am simtit acea chemare pana nu am mers intr o adunare.este ceva minunat ce nu poti descrie.de atunci citesc biblia si o inteleg.incearca sa treci peste complexe si ai sa vezi ca nu ti va parea rau

| ___WVJh a răspuns:

Da,este un păcat foarte sa citim carti de la eretici.Biserica Ortodoxă ne învață să nu avem comuniune cu ei și nici sa citim cărțile lor pentru ca ne vom face părtași ereziilor lor încălcând si canoanele Sfinților Părinți!