| anonim_4396 a întrebat:

Eu, dupa cum stiti deja, sunt Wiccan!
Parintii mei sunt crestini ortodocsi...
Si nu as vrea sa ii atrag la religia mea dar vreau totusi sa stie de religia mea!
Nu prea ma simt bine sa le-o zic dar ce ar trebui sa fac?
In plus cateodata eu trebuie sa sarbatoresc cele 8 sabbat-uri si le zic ca plec la bunici etc...
Ce sa faccrying? (scuzati-mi categoria)

Răspuns Câştigător
| elisia a răspuns:

Poti sa le spui la urma urmelor sunt parintii tai si poate te vor intelege. nu estebine sa ii minti este pacat de la d-zeu, si poate te vor atuta sa iti schimbi religia ptca este posibil, asa a facut o ruda de-a mea, i'a fost greu sa se adaptezecu religia dar a reusit pana la urma.
BAFTA!

4 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Nu trebuie sa le spui daca nu stii cum si simti ca nu va iesii bine, faci cum simti.Ce atatea copilarii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar...nu ma vor intelege!
Sunt foarte credinciosi.

| marwitch a răspuns:

Vai...ce norocoasa sunt ca parintii m-au sustinut de la inceput. Cred ca e un calvar. Dar imi permit a te intreb, de ce nu sarbatoresti sabaturile si esbaturile la bunici? Eu acolo le fac si mi se par ff ok, adica ma duc in livada si decat la bloc, mie mai bine acolo.
1.Nu-i cicali cu religia ta. O prietena de-a mea le-a spus bunicilor sai despre religia mea si s-au panicat bietii oameni, de m-au luat la intrebari. Daca esti entuziasta o sa le confirmi temerile.
2.Din ce oras esti? Poate ne intalnim de Beltaine... oricum, nu gasi scuze. Du-te in parc si plimba-te in timp ce fredonezi cantece de slavire pentru Zeita. Ea stie prin ce treci si intelege.
3. Daca esti 100% sigura ca parintii tai o sa aiba o problema cu religia ta, nu gasesc alta solutie decat sa nu le spui. Eventual, testeaza si vezi ce spun. Porneste intr-o seara un subiect gen "Hey, mama, tata, ati vazut la TV despre tipii aia numiti wiccani?" sau spune-le ca ai un proiect la scoala despre alte religi si cere-le ajutorul. Chiar daca tu stii deja despre wicca, e un prilej bun sa le arati parintilor tai.
4. Nu face apropouri. O sa creada ca ai cv de ascuns si nu e bine. Informeaza-i intai despre Wicca si dupa "arunca bomba", cat mai calm posibil.

Altceva nu mai am idei. Success!
Apropo, despre Wicca putem sa vorbim prin mesaje. Intru pe mess din an in pasti....mai bine aici

| al3e3 a răspuns:

Hei! happy Lasa.mi si mie un id. Sunt noua si am multe intrebari despre wiccapuppy dog eyes Poate ma ajuti tu:-D Merci anticipat.