| anonim_4396 a întrebat:

Exista lentile de contact cu dioptrii in versiune heliomata?

5 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Ma indoiesc, pai cum heliomate, sa se schimbe culoarea la soare?
eu cand am fost sa ma interesez de lentile, si mi s-a prenzentat oferta, nu a pomenit nimeni de asa ceva, totusi mi s-a sugerat sa nu le incerc

| MihaiA a răspuns:

Nu, nu stiu sa existe in versiune heliomata. Insa iti recomand sa mergi pe ochelari. Daca ai miopie si astigmatism, e mai greu sa-ti pui lentile, ochii iti vor obosii foarte rau, si nu vei vedea clar. Asta e valabil pentru toate lentilele ( stiu pe cineva care avea lentile doar de farmec, pentru culoare, si seara nu mai vedea clar din cauza lor. ) Ochelarii " iz za best choice ".
Totusi, viziteaza www.purevision.ro

| Beeline a răspuns:

Nu ma pricep la lentile, dar vezi www.lens.ro, scrie-le daca nu au in magazin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu... dar mi se pare f interesanta intrebarea. Daca afli sa pui neaparat raspunsul aci! Acuma sa ne gandim un pic : o lentila e in mod normal incolora, cele heliomate capata o anumita culoare ( maro, verde, gri etc ) atunci cand lumina e intensa, se coloreaza toata lentila. La o lentila de contact ar trebui sa-si modifice culoarea numa o portiune extrem de mica ( in dreptul pupilei, irisului, cel mult! )...altfel te-ai trezi cu tot ochiul maro, sau verde...etc! Nu cred sa existe asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lentile de contact cu dioptrile +7 si +8?