| Oliwer123 a întrebat:

Fratilor, am si eu nevoie de un sfat de la voi, ce sa imi iau Iphone 7 sau s8? Ma bate tare gandul sa trec pe OIS deoarece am observat ca nu exista mai deloc lag in schimb camera din cate am inteles lasa de dorit fata de s8 si m-ai mi-as luat Iphone pentru ca display-ul daca mi se sparge este de 2 ori mai ieftin decat un display de s8. Asptept pareri voastre, va rog, chiar nu stiu pe care din ele sa-l optez.

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Intr-adevar ai acest throttling din cauza varstei bateriei dar se intampla peste aproximtiv 2 ani de cand ai telefonul si poti schimba bateria, nu te costa exagerat de mult si gata, telefonul se misca exact ca-n prima zi! Pe cand Samsung are probleme cu lag-ul, la inceput iti merge frumos, peste un an incepi sa vezi ca are mici retineri si peste 2 ani deja ai momente cand vrei sa-l arunci pe geam, uite, s6 cu exynos-ul ala care 'cica' e mai puternic decat snapdragon 810, s6 se misca greoi fata de un Nexus 5 cu snapdragon 800 chiar! Am folosit un Sony xperia z3 plus mai multa vreme ce are snapdragon 810 si pot spune ca se misca foarte bine in comparatie cu s6, cu toate ca s6 ar avea un procesor mai bun si punctaj mai mare in antutu!?
Momentan am un Nexus 5 si telefonul se misca extrem de bine si azi, daca fac multitasking incepe sa se balbaie, are doar 2 gb de RAM dar daca nu las mai mult de 3 aplicatii sa mearga in fundal atunci se misca excelent (nu se mai ridica la standardele de azi camerele, bateria tine destul de putin, ecranul este de 5 inch 1080p, are doar 2 gb RAM si nu are slot de card) totusi se misca exceptional, eu unul as merge pe un oneplus 5T sau ceva de la google, cum ar fi pixel 2 daca ai bani de el, pacat ca au renuntat la Nexus, telefoane 'ieftine' dar cu performante bune, daca ar fi sa-mi schimb telefonul mi-as lua un Oneplus 5T sau daca as putea sa testez o perioada mai indelungata un Nokia 8 sa vad cum se misca, daca are probleme si alte cele, pe hartie este super, ca si calitate a materialelor este acolo unde trebuie, Nokia stie sa faca telefoane de calitate, cu toate ca acum Nokia ala este mai mult hmd global, totusi parca numele ala de Nokia ma pune putin pe ganduri.
Revenind la Samsung, da, faine, au o gramada de chestii dar parca n-as da fluiditatea si rapiditatea androidului cat mai stock pe tot felul de functii ce oricum nu sunt folosite de toata lumea din diverse motive.
Daca nu ai nevoie de toate functiile androidului si nu-ti mai trebuie mufa jack (ai adaptorul in cutie dar nu poti folosi castile cu fir in timp ce incarci telefonul) atunci poti sa-ti iei iphone dar ia-l cu 64 gb memorie interna!

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

S8, sau Pixel 2.
Si bateria e putin peste iPhone7 la S8, nu doar camera. Sa nu mai zic de suport pentru card.
Si daca activezi rezolutia fullHD, te tine si mai mult bateria.
Daca cauti telefon pentru poze, tot foarte bune sunt si LG G6 si Huawei P10 Plus.

| venividivici2017 a răspuns:

Ia Iphone si ai sa vezi in timp,datorita update-urilor, pentru a imbunatati performanta bateriei, performanta hardware va fi diminuata.Ia Iphone pentru o camera mai proasta decat Samsung, un display sub Samsung, un telefon limitat bluetooth si fara slot card SD...sa continui? Daca vrei un mar, alege Iphone! Good luck!

| RB26DETT a răspuns (pentru venividivici2017):

Intr-adevar ai acest throttling din cauza varstei bateriei dar se intampla peste aproximtiv 2 ani de cand ai telefonul si poti schimba bateria, nu te costa exagerat de mult si gata, telefonul se misca exact ca-n prima zi! Pe cand Samsung are probleme cu lag-ul, la inceput iti merge frumos, peste un an incepi sa vezi ca are mici retineri si peste 2 ani deja ai momente cand vrei sa-l arunci pe geam, uite, s6 cu exynos-ul ala care 'cica' e mai puternic decat snapdragon 810, s6 se misca greoi fata de un Nexus 5 cu snapdragon 800 chiar! Am folosit un Sony xperia z3 plus mai multa vreme ce are snapdragon 810 si pot spune ca se misca foarte bine in comparatie cu s6, cu toate ca s6 ar avea un procesor mai bun si punctaj mai mare in antutu!?
Momentan am un Nexus 5 si telefonul se misca extrem de bine si azi, daca fac multitasking incepe sa se balbaie, are doar 2 gb de RAM dar daca nu las mai mult de 3 aplicatii sa mearga in fundal atunci se misca excelent (nu se mai ridica la standardele de azi camerele, bateria tine destul de putin, ecranul este de 5 inch 1080p, are doar 2 gb RAM si nu are slot de card) totusi se misca exceptional, eu unul as merge pe un oneplus 5T sau ceva de la google, cum ar fi pixel 2 daca ai bani de el, pacat ca au renuntat la Nexus, telefoane 'ieftine' dar cu performante bune, daca ar fi sa-mi schimb telefonul mi-as lua un Oneplus 5T sau daca as putea sa testez o perioada mai indelungata un Nokia 8 sa vad cum se misca, daca are probleme si alte cele, pe hartie este super, ca si calitate a materialelor este acolo unde trebuie, Nokia stie sa faca telefoane de calitate, cu toate ca acum Nokia ala este mai mult hmd global, totusi parca numele ala de Nokia ma pune putin pe ganduri.
Revenind la Samsung, da, faine, au o gramada de chestii dar parca n-as da fluiditatea si rapiditatea androidului cat mai stock pe tot felul de functii ce oricum nu sunt folosite de toata lumea din diverse motive.
Daca nu ai nevoie de toate functiile androidului si nu-ti mai trebuie mufa jack (ai adaptorul in cutie dar nu poti folosi castile cu fir in timp ce incarci telefonul) atunci poti sa-ti iei iphone dar ia-l cu 64 gb memorie interna!

| xSega a răspuns:

Lag-ul nu mai există pe Android de câțiva ani mai ales pe un telefon high end dar sa ști că am avut iphone iar după un an când făceai update la noul ios deja vedeai diferențe mari cu lag si frame-uri scăzute, singura chestie buna este ca marea majoritate a aplicațiilor sunt bine optimizate. Si inca o chestie, nu e ok să îți iei un iphone vechi de un an mai ales după ce a apărut scandalul cu încetinirea intenționată a telefoanelor de către Apple care au mai mult de un an vechime de când au apărut, mai bine ia un iphone 8 dacă vrei să mergi pe iOS

| anonimaTHAail a răspuns:

IPhone!
eu amiphone si sunt foarte multumita, la Samsung ai si lag iar daca bateria ajunge la 5% nu mai poti face nici poze si scade luminozitatea, sfatul meu e sa treci la IOS, funda?

| Eduard8641 a răspuns:

Am avut telefoane Samsung si iphone, momentan am un iphone 5s cumparat in 2013 si inca merge la perfectie si ma pot juca toate jocurile de pe appstore, deci o parte pozitiva la telefoanele Apple este durabilitatea lor fiindca chiar dupa 4 ani inca pot fi folosite si sunt acualizate la ultima versiune de IOS. O parte negativa este bateria dar la modelul iphone 7 este deja mai buna si poti sa ajunge linistit la sfarsitul zilei cu ea.Dar depinde si cu ce sistem de operare esti obisnuit, insa ios chiar daca nu este atat de permisiv precum Android este foarte bun si te vei simti foarte bine cu el, Deci te sfatuiesc sa iei un iphone daca ai posibilitatea sa le incerci de la un prieten te sfatuiesc sa o faci pentru ati face o opinie despre ambele telefoane. Daca ai intrebari iti voi raspunde cu placere