| Callme a întrebat:

Heihappy
Ce stiti despre importanta petrolului?
Funda.
Si va rog nu dati copy-paste pe googlelaughing

Răspuns Câştigător
| ღdeeღ a răspuns:

Petrolul, sau titeiul, cum mai este el numit, se gaseste in cantitati mari sub suprafata scoartei terestre si se foloseste ca si combustibil sau ca materie prima in industria chimica. Mai precis, petrolul si derivatii lui se folosesc la fabricarea medicamentelor si a ingrasamintelor chimice, a produselor alimentare, a maselor plastice, a materialelor de constructii, a vopselelor si la producerea de electricitate.

De fapt, toata industria moderna depinde de petrol si de produsele sale; structura materiala si modul de viata in comunitatile din suburbiile care inconjoara marile orase sunt rezultatul unei ample si necostisitoare alimentare cu petrol. Restrictiile impuse politic cu privire la alimentarea cu petrol si la folosirea lui au dus la o mare crestere a preturilor in anii '70 pentru o indelungata perioada. Aceasta a adus temeri cu privire la lipsa globala de petrol si astfel la mijlocul anilor '90 preturile au scazut la jumatate

| ღdeeღ a răspuns (pentru ღdeeღ):

Sa stii ca toata chestia asta am luat-o din cartea de tehnologie. pentru efortul depus da-mi pls funda :*

1 răspuns: