| PixiLittleThing a întrebat:

Hei! Colegul meu de banca mi-a desenat pe caiet un semn[al nazistilor. ceva in genul]profesorul de istorie mi-a zis ca se pedepseste daca ai semnul asta. e ca o cruce doar ca are niste brate. puteti sa-mi ziceti povestea? funda!:*Scz categoriabig grin

Răspuns Câştigător
| Jadis a răspuns:

Da este semnul nazistilor numit Svastică. In istorie a fost simbolul a mai multe lucruri (budism, Eurasia, simbol al cercetasilor, simbol al cetatii Toria, etc...), dar cea mai insemnata si mai cunoscuta a folst cel al nazistilor. Svastica a rămas până în zilele noastre un simbol de bază al grupărilor neo-naziste şi este afişată de grupări radicale pentru a demonstra un comportament presupus nazist faţă de organizaţii şi persoane rivale. Svastica a fost folosită ca un simbol convenabil menit să sublinieze corespondenţa mitică arian-german. De la Al doilea război mondial încoace, unii occidentali văd în svastică doar un simbol nazist, ceea ce conduce la presupuneri incorecte despre folosirea pre-nazistă şi la confuzii în legătură cu statutul ei sacru, religios, în hinduism. pă sfârşitul Celui de-al Doilea Război Mondial utilizarea svasticii a fost descurajată în lumea occidentală. Persoane şi grupuri au avut tentative, deocamdată eşuate, de a-i învăţa pe occidentali să privească originile preistorice ale svasticii, făcând abstracţie de recenta ei asociere cu nazismul. În ziua de azi utilizarea svasticii este interzisă în majoritatea statelor. (În România se pedepseşte cu până la 6 ani de închisoare acest lucru...nimeni nu stie de ce).

10 răspunsuri:
| iuandfto a răspuns:

E cumva asta http://www.iasiplus.ro/modules/news/upload/big/germania_copy.jpg?
Asta e semnul lui Hitler. Hitler cel care a masacrat evrei.

| codgaby a răspuns:

Semnul pe care l-ai vazut tu se numeste svastica
ai mai multe detalii aici ce e cu el insa te poate baga la inchisoare daca ai macar tatuaj pe tine cu el http://www.google.ro/......http?/url

| ellalife a răspuns:

Cauta pe internet Al doilea razboi mondial.E foarte mult de povestit.

| Pawesome a răspuns:

Nazismul sau naţional-socialismul (german) a fost o ideologie şi o politică a statului german totalitară naţionalistă, rasistă, antisemită şi anticomunistă, care au fost aplicate în timpul dictaturii lui Adolf Hitler în Germania între 1933 şi 1945. Cuvântul "nazism" provine de la prescurtarea numelui naţional-socialism (Nationalsozialismus, prescurtat pe nemţeşte Nazi, rostit 'na-ţi). În 1921 Hitler a devenit liderul Partidului Muncitoresc German Naţional-Socialist (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, scurt NSDAP), iar la 30 ianuarie 1933 cancelarul (prim-ministrul) Reich-ului german, cunoscut drept Al treilea Reich.

În momentul de faţă în Germania nazismul precum şi folosirea svasticii sunt interzise prin lege, dar mai există grupări şi chiar partide neonaziste, unele ilegale. Folosirea simbolurilor naziste, inclusiv a zvasticii, este permisă în Germania doar în cazuri excepţionale.

| Pawesome a răspuns:

Nazismul sau naţional-socialismul (german) a fost o ideologie şi o politică a statului german totalitară naţionalistă, rasistă, antisemită şi anticomunistă, care au fost aplicate în timpul dictaturii lui Adolf Hitler în Germania între 1933 şi 1945. Cuvântul "nazism" provine de la prescurtarea numelui naţional-socialism (Nationalsozialismus, prescurtat pe nemţeşte Nazi, rostit 'na-ţi). În 1921 Hitler a devenit liderul Partidului Muncitoresc German Naţional-Socialist (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, scurt NSDAP), iar la 30 ianuarie 1933 cancelarul (prim-ministrul) Reich-ului german, cunoscut drept Al treilea Reich.

În momentul de faţă în Germania nazismul precum şi folosirea svasticii sunt interzise prin lege, dar mai există grupări şi chiar partide neonaziste, unele ilegale. Folosirea simbolurilor naziste, inclusiv a zvasticii, este permisă în Germania doar în cazuri excepţionale.

| parishiltonbia a răspuns:

Mda...

| TaylorMomsen a răspuns:

Cred ca te referi la zvastica. Acesta este un semn al nazistilor, al lui Hitler. În momentul de faţă în Germania nazismul precum şi folosirea svasticii sunt interzise prin lege, dar mai există grupări şi chiar partide neonaziste, unele ilegale. Folosirea simbolurilor naziste, inclusiv a zvasticii, este permisa in Germania doar in cazuri exceptionale. El considera că omenirea este alcătuită pe baza unei ierarhii valorice a raselor şi că viaţa nu reprezintă nimic altceva decât supravieţuirea celor adaptabili. Credea că „darwinismul social" are nevoie de lupta între rase, întocmai cum animalele se luptă pentru hrana şi pentru menţinerea purităţii rasei, astfel încat cei puternici de sângele celor slabi. „Poporul de stăpâni" („Herrenvolk") era de "rasă ariană", alcătuit fiind din populaţiile Europei de Nord. La baza piramidei rasiale Hitler îi plasează pe: negri, slavi, ţigani şi evrei, pentru aceştia din urmă având sentimente de ură exacerbată. Hitler socotea pe evrei drept „un cancer ce roade trupul Germaniei".

| onyx28 a răspuns:

Da,asa ne-a spus si noua profesorul.Si nu ne-a lasat sa-l desenam!