| fanmiraculos a întrebat:

Hei! Știți cumva câteva metode de a învăța mai ușor?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Metoda este simpla si rationala, creierul invata pe sesiuni adica 20 de minute a 3, 4 sesiuni pe zi, nu mult si putin,astfel informatia va fi retinuta mai mult,informatia se retine prin repetitie,intelegere rationala,recapitularea ei,cafeaua ajuta ca ne tine concentrati,pestele ar fi ceva dovezii ca ajuta memoria dar nu sunt clare dar e bine sa urmezi o dieta bogata in carne de peste,fructe,legume,carne de porc,pui,peste,oua, cartofi, paine, grasimi bune, somnul este foarte important, ne culcam la ora 22 nu la 2 noaptea, cand invatam nu ascultam muzica, vorbim pe messenger, ne gandim la crush, suntem atenti acolo 100%, un experiment ar spune ca si vinul rosu ar retine, altul ca cand suntem beti ne aminim mai bine trecutul

| Kogaion a răspuns:

Incearca sa structurezi informatiile, daca ai 2 pagini de invatat, incearca sa scrii pe o foaie doar partile mai importante, sau daca ai multe definitii incearca sa le mai scurtezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Bl4cKLy0n a răspuns:

Da, poți sa scrii pe o foaie ceea ce ai de învățat și după sa înveți de pe acea pagina.
Mai sunt și ceva pastile pentru memorie mai buna, poți merge la farmacie pentru a te informa mai bine despre aceste pastile.
Dar mai recomand sa înveți cu un prieten(a).

| RAY a răspuns (pentru Bl4cKLy0n):

Mai sunt și ceva pastile pentru memorie mai buna, poți merge la farmacie pentru a te informa mai bine despre aceste pastile.

imi prezinti si mie si comunitati stiintifice dovada cum ca vreo pastila poate influenta memoria?

| Rares19dri a răspuns:

Repeta de mai multe ori primele randuri a textului si incearca sa le zici in cap, dupa celelalte randuri si tot asa pana la sfarsit! FUNDA?

| Rabbitz19 a răspuns:

Exercițiul e cel mai usor. Daca vrei sa înveți mai usor, de exemplu la mate, intelege Exercițiul si fa dupa aceeași metoda mai multe. Asa vei învață cat de cat ok. Sper ca te am ajutat :3
Funda?