| alexandraaAli a întrebat:

Hei TPU
Acum 2 zile mi-am ales liceul si profilul si am ales filo bilingv engleza. Întrebarea mea este, daca nu iau examenul la engleza ce fac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti intra la profilul respectiv dar poti intra la filologie sau alt profil care nu este bilingv.

| Adry05 a răspuns:

Nu poti intra. Acel examen se cere la toate profilele ce au `bilingv` in denumire.

| LoryC a răspuns:

Dacă nu iei examenul de bilingv, nu mai poți da la filologie-bilingv, doar la filologie simplu. Dacă vrei sp faci mai multă engleză, porți căuta un profil care are engleză inensiv, în cazul în care nu iei acel examen. Diferența este de o oră, în care studiezi Istoria Angliei, Geografia Angliei și faci din clasa a 11-a oră de conversații. Le bilingv ai 6 ore pe săptămână, iar la intensiv ai 5 ore pe săptămână.