| Perkoz a întrebat:

Hei TPU cum fac sa dezactivez codul PIN de pe o cartela telecom dar sa il si aflu pe cel PUK va rog mult.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suni telekomul!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ambele coduri sunt tiparite pe cartela completa. Daca nu o ai pune alta cartela in telefon (la care cunosti PIN-ul) si dezactiveaza verificarea PIN-ului din telefon. Pentru PUK trebuie sa stii numarul de telefon al cartelei respective.
Formezi *100# apoi tasta verde (apelare) selectezi "Servicii" (4) apoi "PUK" (3) si urmezi indicatiile.

| Canndii a răspuns:

Dacă ai cartela blocată și ai greșit Pinul de 3 ori, suna de pe alt număr, sa fie aceeasi rețea, la 1234, apoi iei legătura cu un reprezentant și ii spui ca ai nevoie de codul puk.
Dacă nu poti suna, și stai in oraș te poti duce pa Telecom și le spui problema.
Iar dacă nici asta nu poti face, suna da i mesaj unui prieten ce sta in oraș și spune-i sa se ducă el la TELECOM pentru tine. Bafta.
P.S: ca sa dezactivezi codul pin, depinde ce telefon ai. In general te duci la setări > telefon/apeluri> securitate/pin>dezactivează Pinul>introduci Pinul și gata.
Când vei bagă codul Puk îți va cere sa introduci un pin nou din 4-6 cifre.