| Laurentiujr a întrebat:

Hei TPU, există vreo șansă să te anjajezi în prezent oriunde, fără certificatul verde? Sau trebuiesc neapărat făcute cele 3 vaccinuri?
Ofer funda.

36 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La profesiile unde ai muncă cu publicul, nu ai șanse să te angajezi fără.

| Wr3nch a răspuns:

La magazine alimentare inca nu se cere. De ce se codeste lumea asa de tare sa faca vaccinul vietii ramane un mister.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Parca si livrator, dar nu ai voie sa intri in mall/interior la magazin/restaruant, si mult noroc sa le aduca pe tava la usa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wr3nch):

Tu cu ce te-ai vaccinat man?

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Pfizer, primele 2, si o sa merg si la a treia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wr3nch):

Mersi. Îți doresc multă sănătate!

| Frank51 a răspuns:

Dacă faci Johnson e doar 1.

Răspuns utilizator avertizat
| Madutzza98 a răspuns (pentru Laurentiujr):

Asta cred oamenii care sunt sceptici. Vaccinul conține virusul covid inactiv. Trebuie sa faci vaccin ca corpul tau sa își facă anticorpi pentru acel virus. Adică dacă o sa iei vreodată boala de undeva corpul tau sa recunoască virusul și sa l învingă.

| salieri84 a răspuns (pentru Laurentiujr):

Nu, zau...in baza carei documentari, faci aceste afirmatii?

| mi25 a răspuns (pentru Laurentiujr):

Cine ti-a bagat in cap ca vaccinurile sunt otrava. Mare-i prostia omeneasca romaneasca.
Eu zic sa mergi sa saruti niscavai moaste, sarutate de toate babele bigote, ca acelea nu au otrava. Ca asa au fost eradicate marile epidemi de holera, ciuma, varsat de vant etc., nu cu vaccinuri.

| suntserios a răspuns (pentru Laurentiujr):

Deci banuim ca vrei sa te angajezi ca medic sau cercetător in domeniul epidemiologie de ai concluzii din astea.
Acolo cred ca ai nevoie de vaccin.

In rest nu exista nicio lege care sa ceara unui angajat certificatul verde. Cel puțin nu inca si cu ce guvern se prevede nici nu cred ca va fi.

Ps. Certificatul verde se da la 2 doze nu 3. Sau la 1 daca e Johnson

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Laurentiujr):

Ce a facut vaccinul din oameni? I a protejat in procent de 90% sa ajunga in stare grava la spital. Altceva ce a mai facut?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Laurentiujr):

Insisti sa fii prost?

Ai idee cati oameni s-au vaccinat pe planeta pana acum?
Ti se pare ca au murit 90% din ei?

In rest, ia si analizeaza ratele de vaccinare a celor care au murit din cauze de covid si ai sa afli.

PS. Daca vrei sa fii prost in continuare tine-o pentru tine, nu e nevoie sa te expui si pe net.

| mi25 a răspuns (pentru Laurentiujr):

Cu o persoana cu asemenea conceptii si fara cunostinte in domeniu nu am ce discuta.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns (pentru Laurentiujr):

Era normal sa fiu categorisit PSD-ist. Tot ce nu va convine voua, Gica contra, este de la PSD.
Mai omule, nu-mi place sa jignesc oamenii, dar iti recomand sa mai mergi cu mintea la curatat.
Daca ai studia, nu ai asculta la radio sant, ai sti ca orice vaccin si medicament poate avea reactii adverse, care se manifesta diferit, in functie de individ.
Da, in urma vaccinului sunt si pierderi, dar foarte mici: 0, 001%. dar cate pierderi de vieti omenesti ar fi fara vaccin: cel putin 10%. Sau tu faci parte din tagma ministrei sanatatii care a afirmat ca un medicament nu este important, deoarece salveaza doar 12 bolnavi din 1000. Dupa aceasta individa epilatoare daca mor doar 12 persoane dintr-o o mie e ceva normal, chiar daca pot fi salvati.
Aici este idiotenia celor care nu pricep ca orice mijloc care salveaza o viata este bun.
Apropos de TV: la mine in camera televizorul functioneaza cateva ore pe saptamana.
Ce inseamna ca s-a simtit rau? Dar la alte vaccinuri cum este?
Nu sunt cadru medical, dar pe scara mea locuiesc: un internist, un cardiolog, medicul de familie, medic chirurg. Am sora farmacista si
barbatul ei asistenta medical la urgente.
Inainte de a-mi da cu parerea discut cu unii din ei.

| suntserios a răspuns (pentru Laurentiujr):

Deci tu vrei sa imi spui ca 25% din populatia care s-a vaccinat a murit?
Deci tu vrei sa imi spui ca din 3.2 miliarde de oameni cat s au vaccinat in intreaga lume 25% au murit.

Deci tu vrei sa imi spui ca au murit in ultimele 11 luni au murit 800 milioane de oameni? si mai degraba eu sunt ala prost?

| Madutzza98 a răspuns (pentru Laurentiujr):

E normal sa te simți rău 1-2 zile, doamne ferește, preferați sa credeți niște oameni care habar nu au de medicina și ce înseamnă un vaccin decât sa credeți doctorii și specialiștii, sunt curioasa, in mintea dvs ce credeți ca conține vaccinul? Ce se va întâmpla cu oamenii care s au vaccinat?

| mi25 a răspuns (pentru Madutzza98):

O femeie in varsta de la tara spunea ca i s-a zis ca se transforma in fiinte care mananca oameni daca se vaccineaza. Ce sa mai zici?

| Madutzza98 a răspuns (pentru mi25):

Doamne ferește?, am văzut și eu un video in care un așa numit "medic" zicea ca oamenii care se vaccinează nu se mai pot numi oameni ca vaccinul ataca ARN-ul uman ceva de genul?‍♀️?‍♀️?‍♀️, niște porcarii.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Laurentiujr):

Ti-am zis sa nu mai semnalezi ca esti prost. Pastreaza pentru tine. E clar ca nu intelegi multe lucruri. Eu sa fiu baiat finut si o sa ti le explic, sper doar sa nu iti intre pe o ureche si sa iti iasa pe alta ca atunci e timp pierdut pentru mine.

1. Insusi vaccinul este boala. FALS. Vaccinurile pe baza de arn messagenr nu introduc virusul in corp, iar cele clasice introduc virus inactiv, deci nicio legatura cu boala.

2. Nu mor 25 % din cei vaccinati, cred ca asta e evident si clar, nu mai merita nicio discutie.

3. Trebuie sa ai un gram de creieri sa stii ca nu e cazul sa compari Nurofenul cu un vaccin impotriva unui virus.

4. scopul vaccinului este acela de a iti antrena corpul sa lupte cu virusul. De aici si apar reactiile adverse care in peste 99% din cazuri sunt reactii care trec in 2-3 zile fara urmari pentru organism.

5. Pentru ca e deja studiat ca anticorpii generati de vaccin sunt mai puternici decat cei generati de boala iar combinati iti ofera o protectie si mai mare.

6. Asta cu "de ce mai ești obligat să porți masca" denota clar faptul ca tu nu ai inteles cum functioneaza vaccinul si care e scopul lui.
E destul de clar ca vaccinul nu te opreste de la a te infecta si a transimite mai departe. Rolul vaccinului e sa faca organismul tau sa treaca mult mai usor peste boala.
Ai priceput acum niste lucruri pe care nu le ai inteles si le ai comentata aiurea?
Da da ma bucur, daca nu iti recomanda sa te abtii in continuare de la comentarii pe subiecte pe care nu le intelegi.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns (pentru Laurentiujr):

Nu mai discut cu neofiti. Daca nici atata n-ai inteles ca infimitatea de cazuri prezentata la TV nu poate defini efectele vaccinului. Chiar nu pricepi ca aceste cazuri prezentate sunt infime fata de cei care s-au vaccinat?
Cand afirmi ca: "Majoritatea oamenilor care își fac vaccinul, au probleme de pe urma lui." esti un mare idiot. Am crezut ca esti numai lipsit de cunostinte, dar esti si prost.
Sa stii ca eu am stat de vorba cu acesti vecini si asta mi-au spus.
Asa ca nu-mi mai scrie despre prostiile tale din cap.

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Imi place raspunsul dat si il sustin. Dar nu cred ca-l pricepe.
Totusi felicitari!

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns (pentru Laurentiujr):

OK. Scuze.

| mi25 a răspuns:

Primul vaccin conteaza.

| goguPatent a răspuns:

De ce sa nu fie?
E vreo lege care iti interzice sa lucrezi daca nu esti vaccinat?
Nu e.