| Deasonyka a întrebat:

Hellăw. Am cumpărat si eu un laptop acum 3 săptămâni din Altex, un Asus. Pe cât de performant e pe atât de păcătos e.Pai au niste încărcătoare super mega fine care imediat se rup chemele înăuntru și nu mai primeste curent. Mă rog, aseară cum stătui eu ca vaca până la epuizarea bateriei 0% (de parcă nu puteam să las si eu un 6% acolo in caz de urgență). Astăzi am vrut să intru pe el ce să vezi,pauză! Il pun la incărcat dar nu se aprinde nici măcar un bec, o lumină nimic. De ars nu cred că s-a ars nimic,se deschidea insă dăcă nu primeste curent în el cè să sè mai deschidă. In fine si am scos,bagat,sucit,răsucit mufa aceea la incărcător poate poate văd vreo luminiță aprinsă, dar în zadar mi-a fost norocul,laptopul meu era în moarte clinică.Nu avea alimentare de curent in el.
Bun, acum eu am garație si tot păstrat la el, intrebarea e, cu garantie mi-l repară? Sau garanția e numai daca ti-o venit stricat din fabrica? Si ar trebui platit transportul până la service? M-o pune ăstia să plătesc vreo ceva?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai umblat la el la fel cum scrii nu ma mira ca s-a defectat. Daca este din vina ta, ti-l repara, contracost.

| Deasonyka explică (pentru darrio2007):

Eiii na măh?! Ti-o luat mult să răspunzi?‍♂️?

| darrio2007 a răspuns (pentru Deasonyka):

Nu măh!

| Catrice a răspuns:

În garanție tu nu dai nimic.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Si la garantie e o poanta "mica" si anume ca nu te duci cu el in magazin, cel putin nu in majoritatea, multe magazine au sediul de service la o adresa intr-un colt la marginea orasului
iar daca nu vrei sa mergi fizic, cu el la garantie, atunci te costa transportul

acum, sincer, asta e experienta mea personala generala, in mod particular, nu am mers niciodata la garantie la Altex, pentru ca nu prea cumpar de la Altex, asa ca nu stiu, insa da un telefon si intreaba

https://altex.ro/garantii-produse/pag/

| JderuSalbatic a răspuns:

Prin lege ai garantie 2 ani, pentru defecte care nu sunt din vina ta (spre ex. l-ai scapat, spart, etc). Mergi la altex cu certificatul de garantie + factura + laptop si solicita trimiterea in service. N-ar trebui sa ai probleme.