| anonim_4396 a întrebat:

Hey! De ce înainte și după menstruație am durere in partea dreapta, cred că de ovar dar asta se întâmplă de când mi-a venit prima oară menstruația?( Chestia ii că doar in dreapta durerea ii mai puternica)

2 răspunsuri:
| Roberrt21 a răspuns:

Este foarte posibil ca sa fie vorba despre uter.
Uterul este un muschi care se contracta in mod regulat pe durata unui ciclu menstrual. Totusi, pe durata menstruatiei, contractiile se intensifica, ajutand la eliminarea mucoasei endometriale. Durerile menstruale apar prin contractiile care au loc la nivelul uterului din cauza unor hormoni, numiti prostaglandine. Acesti hormoni sunt implicati in procesul de contractie a uterului, iar un nivel ridicat de prostaglandine este asociat cu dureri menstruale severe.
Însă nu stiu cu exactitate daca este vorba de uter, dar este foarte probabil, o zi bună!