| FOOLSmanXxl a întrebat:

Hey sal! Astăzi am boot-at un cd cu windows xp! Am dat restart am apăsat f11 si mi-a apărut " setup loading" după ce sa încărcat m-a pus sa pun pe o partiție! Sa încărcat o bara jos! După s-a dat restart si când sa se aprinde îmi apare "error loading operation system"
Cine știe cum pot rezolva?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Windows-ul de pe cd se nstaleaza(copiază pe partiție) dar nu este capabil sa schimbe ceea ce se numește MBR, probabil acel Windows are erori. Ceea ce poți sa faci este ca atunci când îți cere sa alegi o partitie, tu, sa o alegi pe prima. Evident ca este imperios necesar ca acea partitie sa fie una Activă. De nu vrei sa formatezi hard-disk-ul atunci îl schimbi.(sau te joci cu programe ce fac partiții.)
Eu, odată, in timpul instalarii Windowsului, când s-a oprit calculatorul, am șters o partitie, si la restart windowsul mi-a dat eroarea:
O Windows consegiu dar o cabo do disco rigido.(= windowsul a reușit sa-i dea de capăt la hard Disk happy happy happy ), am pus paritia înapoi.

| FOOLSmanXxl explică (pentru NGheorghe):

Ms mult, am rezolvat!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sa mai rezolvi, nu ai ce rezolva vb de o tehnologie de acum 20 de ani

| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei să-l instalezi pe un PC modern (placă de bază + procesor de după 2014 cca), ai toate șansele să nu (mai) meargă, din lipsă de drivere.