| Pisiiiy0516 a întrebat:

Am cumparat un bishon maltez de două zile si as vrea sa stiu cum trebuie sa il învăț să își facă nevoile pe păturică sa speciala sa doarmă jos la locul lui si nu in pat si toate cele necesare pentru el! Multumesc

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Un caatel de apartament, casa abia dupa 6 (sase) luni incepe sa invete sa faca intr-un loc bine stabilit. Pana atunci, face peste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isi va face nevoile in casa indiferent. Pana la 6-7 luni.
Cu cat il scoti mai des afara la alti catei, si te ocupi de el, cu atat ai mai multe sanse sa il faci sa faca numai afara. Cainii de peste un an nu mai fac in casa toti. Exceptand cainii traumatizati, care sunt inchisi in casa 7-8 ore, li se da de mancare titai conserva de mancare si bol cu apa la discretie de juma de l, si stau toata ziua sa se chinuie sa se tina pe ei.
Cainii fac pipi mai ales in locuri unde vin si alti stapani cu cateii cum ar fi parcuri. Al meu se tine de acasa, si doar cand ajunge in parc isi face nevoile sau isi marcheaza teritoriu. Rar face number 2 pe strazi. si nici o data in casa. Vine la mine cand vrea afara si sta la usa sa il scot.

| Pisiiiy0516 explică (pentru anonim_4396):

Si cum ai reusit sa il faci sa vina la tine sa il scoti afara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pisiiiy0516):

Pai il scoti in lesa, daca stai la casa ii dai drumu in curte, sau il scoti in parc unde ies si ceilalti oameni cu cainii.
daca stai la bloc, il iei in lesa pana in parc, sau in brate, daca e mic, si ii dai drumu in parc, sa miroasa, sa exploreze.

| Pandicornita a răspuns:

Buna! Deci, pana la 6 luni, nu cred ca o sa ai un succes prea mare cu el, dar poti sa incerci sa il recompensezi cand reuseste sa faca ceva bine, o sa il stimuleze foarte tare!

| dariusmazilescu a răspuns:

Pentru al învață ai nevoie de aproximativ 1 lună.Cum să-l înveți.Pai depinde ce vârstă are. Daca are peste 1 an e foarte greu să-l înveți.Dar dacă e mic e simplu.Cand vezi ca începe să facă îl muti repede pe păturică iar după ce l-ai mutat de aproximativ 10-12 ori si el tot face prin alte părți îl certi?