| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dau seama cand o melodie este protejata sau nu prin drepturi de autor?
Adica exista o cale de a afla asta?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Bani din asa ceva nu ai cum sa faci pentru ca nu iti apartine melodia. O sa iei copyright orice ar fi, chiar daca pui numele autorului. Totusi, daca pui numele atunci videoclipul o sa-ti ramane pe Youtube si eventual o sa poata fi vizionat din mai multe tari.

Daca autorul nu vrea sa te lase atunci are variantele :
a. baneaza un videoclip *la mai multe videoclipuri ban pe cont*
b. interzice pe telefoane mobile
c. interzice in anumite tari

Singurele melodii pe care le poti folosi fara sa primesti copyright sunt cele de la non-copyright sounds sau cele sugerate de Youtube si care specifica faptul ca sunt GRATIS chiar si pentru uz comercial. Totusi, aceste melodii sunt jalnice si nu o sa vrei sa le folosesti, mai ales la amv-uri.

Concluzia este ca la amv-uri poti posta linistit atata timp cat spui numele compozitorului si il precizezi chiar la inceputul videoclipului *pentru ca anumiti compozitori nici nu se uita in descriere* si mai precizezi ca este fanmade si ca nu faci bani din asta.

Singurul mod de a face bani din amv-uri este patreon, unde cei mai buni editori primesc bani de la fanii lor... in jur de cativa dolari pe fan. Editorii buni primesc sute de dolari lunar, Slayer *un editor de top * a avut luni in care a depasit 1500-2000 de dolari dar pe patreon.

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Eu nu fac videoclipuri pentru bani. E doar un hobby.

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Atata timp cat cunosti autorul si este sustinuta de o casa de discuri, ai nevoie de aprobare pentru a o expune, vinde sau multiplica. Numai bine iti doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vazut că ai cont pe yt.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am si un canal de yt, si daca fac videoclipuri cu anime-uri, vreau sa stiu ce sa pun pe fundal, ca sa nu primesc copyright. Ma gandeam sa fac si un MMV, nu doar AMV, si sa fac mai multe Nightcore-uri.

| Nyya a răspuns (pentru Mayhem666):

Ce aplicatie folosesti ca sa faci nightcore-uri?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Nyya):

Vocea o iau de pe net, ca nu stiu cum se numeste aplicatia cu care se fac Nightcore-urile. As vrea sa aflu si eu, dar pe net se gasesc voci Nightcore cam la aproape orice melodie, deci nu mai cred ca e nevoie sa editez eu vocea, pot face doar videoclip-ul, si atasez vocea. Mi-ar fi placut sa-mi descarc Sony Vegas, dar trebuie sa il cumpar, iar la cat de des editez sau postez eu, am zis ca nu merita sa dau bani pe el, si sa il folosesc o data la cateva luni. Daca stii un program free de editat, poti sa mi-l spui si mie te rog?
Momentan le folosesc pe astea: VideoPad si PhotoStage Slideshow, dar as vrea sa am mai multe, cu cat am mai multe, cu atat pot face un videoclip cat mai bun.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Fain

| Daniel9988 a răspuns:

ORICE melodie al carei autor este in viata este protejata de drepturi de autor. Daca vrei sa o folosesti in numele unei companii ai nevoie de permisiunea scrisa a autorului, e cel mai bine.Dar daca vrei sa o pui intr-un video oarecare nu e nimic.Preferabil sa precizezi dupa compozitorul.cantaretul.trupa.orchestra etc.

| Hiddenkjvvh a răspuns:

Descriere Youtube, zice acolo