| PepsiGirl a întrebat:

La 15 ani mai te poți considera copil? Nu copil mic dar copil! Te mai poți considera?

Răspuns Câştigător
| P4rAd0x a răspuns:

Buna.
Nu, nu te poti considera copil la 15 ani, ci adolescent. Este o diferenta dintre minor si copil. Aici e vorba de mai multe stadii, acestea fiind Copil, Pre-Adolescent, Adolescent, Adult. La 15 ani te poti considera minora, dar in niciun caz copil.

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Daca e sa o luam teoretic nu, esti adolescent, dar practic, tot copil esti si nu poti comenta cand te striga cineva asa pana la 18 ani laughing

| Nemessys a răspuns:

0-10/11 ani - copilaria
10/11 - 14/15 ani - pubertatea
14/15 - 18 ani - adolescenta.

Deci tu esti adolescent, nu copil. dar totusi esti minor, insa suna cam ciudat sa ti se spuna,, copile" la varsta aia. happy

| Caro34 a răspuns:

Depinde fata de cine te compari fiindca daca este vorba de parintii tai, atunci pentru ei vei fi mereu "copilul lor" si cand vei avea 80 de ani si vei avea randul tau copii si nepoti. Daca te gandesti legal, atunci esti adolescent, apoi cand ai implinit 18 ani esti deja matur! Eu zic sa ramai la categoria "copil" cat de mult poti fiindca celelalte categorii au mult prea multe responsabilitati! Numai bine!

| justanotheralien a răspuns:

Nu înteleg rostul acestei întrebări. Crezi cumvă că vârsta te face „matură"? Dacă gândești ca una de 10, degeaba.

| Vasilache_Claudiugabriel_1999 a răspuns:

Copil nu mai esti in momentul in care te maturizezi indeajuns de mult. sunt copii si adolescenti care sunt mai maturi decat unii barbati/femei de 19-20 de ani deci totul depinde de maturitate teoretic
practic de la 14 ani si pana la 18 esti adolescent
la 18 esti major

| Diana_1400 a răspuns:

Da, te poti considera copil, in mod normal intri in adolescenta la 15 ani, dar daca tu simti nevoia sa fii copli nu-i nimic rau in asta, ba chiar e foate fain ca stii sa mai si glumesti, dar daca alegi sa te maturizezi mai rapid e alegerea ta. Eu te sfatuiesc sa te fii cum vrei tu, sa te distrezi chiar si copilareste.

| PepsiGirl explică (pentru Diana_1400):

Eu am 13 ani! Verișoara mea are 15 ani și se joaca cu mine cu papusile