| edy45svmag a întrebat:

Hey,TPU! Pot trimite cuiva un colet prin posta,fara ca acea persoana sa cunoasca expeditorul? As vrea sa trimit un cadou secret unui prieten,dar fara ca el sa stie,deci as putea trece pe colet doar destinatarul, nu si expeditorul?

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Scrii la expeditor: un nume, apoi post restant, oficiul postal...(si treci OP de la care trimiti). Tu nu ai nevoie de buletin cand trimiti, cel care ridica are nevoie.

| minrest a răspuns:

Spui la Posta ca vrei sa trimeti ceva antrax, si normal ca nu iti convine sa iti declari adresa. Poate o sa te inteleaga.

| alina2k18 a răspuns:

Pai te duci cu coletu si intrebi si tu daca se poate trimite fara buletinwinking ca te-ai grabit si ai uitat sa il iei, ei de obicei daca e colet fara ramburs nu cer actele big grin
Eu cand am trimis cuiva ceva fara ramburs nu mi-au cerut buletinu, puteam sa scriu si ca ma cheama Vasilica POpescu big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Legal nu este permis asa ceva

| Niceprincess2003 a răspuns:

Da. Pur și simplu le spui celor de la posta sa scoată numele expeditorului, și ca vrei sa faci o surpriza happy nimic mai mult. O zi bună. Sper ca te-am ajutat.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Niceprincess2003):

Si daca un individ iti trimite ceva care explodeaza sau care genereaza gaze toxice/otavitoare: cine raspunde? oficiantul potal nu are nici obligatia si nici posibilitatea legala de a verifica continutul coletului.

| alina2k18 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Hehe, au ei metode de verificat, daca trimiti ceva chestii interzise stim noi cewinking te prind una doua laughing)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru alina2k18):

Fugi cu sacul; ca Mos Craciun este doar o poveste! tu chiar visezi, ori te crezi la controlul vamal? laughing laughing laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru alina2k18):

As putea sa iti explic tie, sau altora cum poate fi trimis un colet; dar... tot ilegal se numeste, sau divulgarea metodelor de combatere a terorismului. tongue