| Illuminati2016 a întrebat:

I-am zis unui prieten sa imi ia intrerupator si mi-a luat Schneider sedna cap scara, pot sa il folosesc pe post de intrerupator simplu?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Intrerupatorul "Cap de scara" este un comutator cu 2 pozitii.
Asta inseamna ca are un contact comun in mijloc si la basculare comutarea se face pe unul din cealalte contacte.
Ca urmare, daca legi unul din fire pe surubul contact din mijloc (comun) si celalalt fir pe oricare dintre cele doua suruburi ramase, atunci va functiona ca un intrerupator simplu. Pe celalalt contact va functiona invers.
Daca nu functioneaza ca intrerupator, atunci muti unul din fire pe surubul ramas liber si problema este rezolvata.
E simplu. happy

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Binenteles! Doar ca a costat mai mult!

| frunzarescu a răspuns:

Il poti folosi fara probleme. Din cele trei contacte ale lui folosesti doar doua dintre ele. Daca nu stii care din ele sa legi nu este problema, alegi doua dintre ele, si daca nu merge, muti unul din fire pe contactul celalalt.

| sierra1 a răspuns:

Yep, merge. Fii mândru că ai Schneider

| KR0NSTADT a răspuns:

Îhî.

| Illuminati2016 explică (pentru lpavel):

Eh 3 lei in plus nu e o avere

| lpavel a răspuns (pentru Illuminati2016):

Eu de unde am luat diferenta era 5 lei, si nici asta nu putem spune ca e o avere dar atunci arunca la cos asa din cand in cand cate 3-5 lei ca doar nu e o avere, e o nimic toata laughing

| lpavel a răspuns (pentru lpavel):

Greseala din scriere este de la corectarea site-ului asta de rahat! zice ca asa e corect si nu ma lasa s-o postez altfel... laughing