| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva cum se explica cratima in secventa asta?:Să cânte-n făget. pls dau FUNDA!

8 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Cratima din aceasta constructie indica absenta unui sunet, mai precis sunetul î.

| Lavinia218 a răspuns:

Ajută la rostirea într-o singură silabă a două cuvinte:părţi de vorbire diferite, mentine măsura şi ritmul(dacă structura dată face parte dintr-un text în versuri).

| LauraFlorentina12 a răspuns:

In structura "Sa cante-n faget" are rolul de a pastra rima si ritmul poeziei, de a evita hiatul si indica lipsa/elidarea vocalei " î ".

| CandTrandafiriiMor a răspuns:

Cratima tine locul unui sunet. In ex de mai sus, cratima inlocueste suntetu` " î " Funda?`

| RaDupc12 a răspuns:

Pai folosirea cratimei in prop. aiea este ca inlocuie litera Î funda?

| KidzzzAww a răspuns:

Cratima tine locul literei "î". Adica "Să cânte în făget"

| raul13_3399 a răspuns:

Cratima iti indica absenta unui sunet(vocale)

| cena1997 a răspuns:

Ajută la rostirea într-o singură silabă a două cuvinte:părţi de vorbire diferite,mentine măsura şi ritmul(dacă structura dată face parte dintr-un text în versuri).