| cena1997 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie cum naiba se explica cratima in secventa :sa cante-n faget?

Răspuns Câştigător
| Lavinia218 a răspuns:

Rolul cratimei in expresia "sa cante-n faget" este aceea de a permite rostirea intr-o singura silaba a doua cuvinte, evita folosirea hiatului si mentine masura si ritmul (daca structura face parte dintr-un text in versuri).

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
In acest caz, cratima marcheaza elidarea (lipsa) sunetului "i" (in). Daca este opera lirica, tot cratima marcheaza mentinerea ritmului si a rimei.

| LauraFlorentina12 a răspuns:

In structura "sa cante-n faget" cratima are rolul de a pastra rima si ritmul poeziei, de a evita hiatul si indica lipsa/elidarea vocalei" î ".

| NimeniNuiPerfect a răspuns:

Salut! am 19 ani si am facut decat 10 clase, dar tot stiu: cratima are rolul de a inlocui vocala ''i''

| irinutza18 a răspuns:

(sa) cante-n= din punct de vedere lexico-gramatical, cratima desparte 2 cuvinte alaturate diferite ca parti de vorbire si rostirea legata a doua cuvinte, datorita ritmului rapid al vorbirii.
=din punct de vedere fonetic, cratima marcheaza elidarea vocalei "i" si evitarea hiatului "a-i"
iar daca structura data face parte dintr-o poezie, atunci mai scrii si ca := din punct de vedere prozodic, cratima mentine masura constanta a versurilor