| Alexandra9647 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva cum sa-mi conving parintii ca pentru mine fotografia nu este un moft si ca eu am ganduri serioase in acest domeniu? Si mai ales cum ii pot convinge ca merita sa dea banii pe un aparat de fotografiat? Cu banii ii voi ajuta si eu, nu il vor cumpara singuri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Cred ca ai inceput sa fotografiezi.Cu cele mai reusite poze organizeaza-ti o expozitie in scoala, cheama si presa locala, invita-ti colegii si profesorii la vernisaj.Parintii vor fi mandri de copilul lor si vor ceda.

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Si fetei mele ii place fotografia si chiar eu m-am gandit ca ar putea sa faca din aceasta pasiune o meserie. A inceput sa ia ore de fotografie cu un fotograf, prieten de al nostru. A citit foarte multe carti despre arta fotografica, cum se face incadrarea, care sunt simbolurile... Vezi tu, trebuie sa inveti mai mult decat sa utilizezi un aparat de fotografiat. Trebuie sa inveti multa teorie si multe notiuni care de obicei se predau la o scoala de arta. In plus, dupa ce inveti bazele fotografiei trebuie sa te gandesti ca iti trebuie un aparat fotografic performant si pentru asta parintii tai trebuie sa fie dispusi sa cheltuiasca destul de multi bani. Noi i-am cumparat fiicei noastre un aparat semiperformant si urma sa-i luam altul mai bun, dar intre timp ea s-a razgandit asupra deciziei sale de a merge pe acest drum, pe moment. Va face in continuare fotografie pentru hobby si pentru sufletul ei, dar nu mai vrea sa mearga la facultate in acest domeniu. Era mult prea putin timp ca sa reuseasca sa se puna la punct cu teoria artei.
De ce e nevoie sa stii asta? Acum, cand orice copil cu ajutorul unui aparat de fotografiat poate sa faca poze foarte bune, este imperios necesar sa faci ceva in plus pentru ca sa depasesti, sa fii intr-adevar un fotograf bun, sa transmiti ceva nou, sa atragi privirile si sa reusesti sa exprimi intr-o poza cat spun altii in mii de cuvinte.
Cat despre parintii tai, spune-le ca este dorinta ta, ca este ceea ce iti doresti anul asta sa primesti in loc de orice alt cadou cu prilejurile obisnuite (zi de nastere, de nume, Craciun... ).
Pentru ca sa vada ca te pasioneaza intr-adevar fotografia imprumuta carti de la biblioteca pe aceata tema si invata din ele. Spune-le ca vei contribui si tu la acest efort financiar si pana la urma vei vedea ca iti vor cumpara ce iti doresti. Poate ca ai putea merge la un curs organizat in cadrul Palatului Copiilor sau la o Scoala populara de Arte, unde sa ai pe cineva care sa te indrume pe acest drum. Mai exista si problema financiara - poate parintii tai ar vrea sa faca asta pentru tine dar nu isi pot permite. Stati de vorba si incercati sa gasiti o rezolvare. Spune la ce ai renunta tu pentru a-ti primi aparatul mult visat.
Sper sa reusesti sa iti vezi visul cu ochii - dar nu te lasa pe tanjala indata ce ai obtinut. Succes si spor la invatat

| Parintele a răspuns:

Bun, pai intai si intai este important ca tu sa fi o tipa ce-si vede de treaba. adica sa nu ai absente la scoal, note proaste si sa te porti frumos in casa sau cu vecinii etc.asta pentru ca parintii sa nu-ti poata reprosa ca nu-l cumpara pentru ca ai note proaste sau absente etc sa gaseasca motiv. Al doilea aspect este ca trebuie sa le dovedesti cu cateva fotografii ca ai talent si sa le spui ca pentru tine nu este o simpla pasiune ci poate fi un mod din care sa castigi bani sau diverse premii sau concursuri.

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Daca asta e pasiunea ta nu au ce sa faca, nu te poate obliga nimeni sa nu faci ceea ce iti place. Spune-le sa te ajute cu cativa banuti si pune-te pe strans, pentru ca probabil vazand ca iti dai intereseul o sa te ajute. Eu una susin ca oameni sa faca ceea ce le face placere si sa nu ii oblige nimeni sa faca altceva. Debia astept sa vad cateva fotografii facute de tinewinking Noroc~!

| Serenity_3531 a răspuns:

Cam greu asta. Si daca ai niste parinti cu mentalitatea "de atunci". Hmmm... Ce poti tu sa faci? Sa porti o discutie deschisa cu ei si sa le spui ceva de genul. "Voi imi vreti binele, nu? Vreti sa fiu fericita? Fotografia ma face pe mine fericita. Simt ca la asta sunt buna. Va rog nu imi ditrugeti acest vis, si incurajati-ma."
Plus ca tu poti cauta cam ce sanse ar fi sa-ti faci din asta o cariera (cursuri, etc) si cam cat ai putea castiga din asta. Cauta si tu pe net fotografi romani profesionisti.
Si inca ceva, poti castiga binisor si realizarea unui photo-blog. Iti urez mult, mult succes!

| adua a răspuns:

Incearca sa le demonstrezi ca ai talent, ca pui multa pasiune, ca esti gata sa faci sacrificii pentru o cariera de fotograf. Ca sa-i convingi de talent le poti arata fotografii profesioniste facute de tine. Apoi, si mai important, te documentezi bine-bine daca ai vreun viitor in domeniul acesta in orasul/tara in care locuiesti si le prezinti oferta - care trebuie sa fie destul de solida. Mai intai trebuie sa fii tu puternic convinsa ca este bine sa alegi drumul acesta, ca esti suficient de responsabila si ca vei putea sa stai si pe banii proprii si abia apoi ii vei putea convinge pe parintii tai. Pana la urma, depinde si de relatia pe care o ai cu ei - eu nu te cunosc, dar m-am gandit ca niste ganduri ti-ar fi de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explica-le ca nu e un moft dandu-le argumente si incearca sa ii rogi cat mai frumos sa cumparati impreuna aparatul,
arata-le poze facute de tine, artistice,