| Amiyyira345 a întrebat:

Imi puteti da detalii despre criminalistica? ce materii trebuie sa stiu? merita? cat mai multe informatii va rog

4 răspunsuri:
| Balalau95 a răspuns:

Chimie, logica AVANSATA, stomac sa vezi corpuri mutilate... SERIOS, sau MAI RAU, mutilate SI DESCOMPUSE, intelegere serioasa a conceptului de "detectiv", chestie care nu pare cinestiece, DAR, incepand cu amerindienii, care se uitau la niste urme pe pamant in desert si deduceau ca subiectul era o JIGODIE de Pinkerton (definitia UCIGASILOR FARA MINTE, care au omorat o tona de criminali dar SI O TONA de oameni care nu aveau de ales... cel putin) si care s-a intors la Washington si nu mai putea fi atins, pana la serialul Castle unde perechea principala "ghicea" chestii INCREDIBILE

| 90210 a răspuns:

Eu am terminat dreptul si am dat licenta pe criminalistica. Am discutat despre urmele de sange gasite la locul infractiunii. Pot spune ca a fost cea mai interesanta materie din cei 4 ani? Acum...depinde ce iti doresti. Trebuie sa realizezi ca iti vei petrece mult timp la morga printre cadavre. Sa citesti despre lucrurile astea e usor, acum...sa trebuiasca sa stai inconjurat doar de miros de putrefactie toata viata e alta poveste. Profesorii ne-au promis ca ne duc la morga in anul 4, dar a venit pandemia si nu ne-am mai dus. As fi vrut sa vad daca intr-adevar am "stomac" de asa ceva. Daca sa devii criminalist este visul tau atunci, parerea mea este sa-ti urmezi visul. Sfatul meu este sa citesti niste carti de criminalistica inainte sa dai la facultate. Este un domeniu foarte frumos si interesant. Bafta!

| Werrich a răspuns (pentru 90210):

Sunt absolvent de Drept și am fost la morgă, erau expusi 4 decedați și profesorii ne-au arătat cum se face o disectie (au venit și studenții de la Medicina)

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

E foarte mult de invatat si trebuie sa ai stomac.
Nu sunt sigura pe ce materii se bazeaza, cel mai probabil biologie... chimie... Si eu mi am dorit o vreme foarte buna treaba asta, insa nu m-am potrivit. Succes!