| Decebalul a întrebat:

Imi puteti recomanda niste carti de citit interesante? As vrea ceva potrivit varstei de 14 ani.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se presupune că acolo unde înveți este și o bibliotecă ori de nu, mergi la biblioteca centrală.
Trebuie să descoperi, nu să te îndrume cineva!
Pa, pa.

| Decebalul explică (pentru Legiuitoarea):

Vroiam exemple de carti citite de voi, care v-au placut si pe care mi le puteti recomanda si mie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersul Trenurilor mi s-a părut foarte interesant. O carte foarte precisă, cu o matematică aparte.
De asemenea, Cartea de Telefoane este şi ea o lectură bună. Este drept, necesită o mare atenţie la personaje, sunt multe.

| Martina5 a răspuns:

Colț alb

| mihaigrecu345 a răspuns:

La varsta de 14 ani citeam foarte mult
Jules Verne, pana la 21 de ani poti sa citesti cat vrei, nu trebuie sa te desparta nici-un fel de preconceptie "ca intelegi sau nu cartea aia", e un univers al tau, doar al tau, citeste orice vrei. Pana la urma trebuie sa te uiti si in DEX dupa cate un cuvant, chiar si eu la 25 de ani mai caut in dex. Dupa varsta de 21 de ani se presupune ca ai calitatea de a alege intre bine si rau, altii... nu o obtin nici la 40, citeste tot ce prinzi o sa-ti fie putin mai bine in viata.

| smile4meutheworld a răspuns:

Sunt la aceeasi varsta ca tine. Acum citesc Omul invizibil de Herbert George Wells ( daca te pasioneaza ceva mai sci-fi ). Pot zice ca am citi Ciresarii si este o serie de carti care contine numai aventura. Deasemenea daca iti plac cartile romantice poti citi Invitatie la Vals de Mihai Drumes. Dar pe mine m-au fascinat romanele politiste gen Printesa Gheturilor de C. Lackberg parca sau Cainele din Baskerville ( care are si o tenta de horror ). In viitor as vrea sa citesc De veghe in lanul de secara - am auzit ca este o carte foarte buna.

| Ally126 a răspuns:

Lorelei de Ionel Teodoreanu