| amaliasabina a întrebat:

Imi puteti spune si mie cum pot pastra un trandafir ca amintire(macar un an)? cum trebuie sa procedez? as vrea sa l usuc, dar as vrea sa si pastreze culoarea si nu as vrea sa fie chiar atat de uscat(ca si frunzele de toamna). daca stiti vreo metoda de conservare dar care sa pastreze originalul v-as ruga sa ma ajutati! multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Am auuzit de o metoda de picurat cu ceara. il picuri tot cu ceara si se pastreaza, dar cauta pe net nu stiu sa iti dau detalii

| FloriBla a răspuns:

Eu am un trandafir cam de acum 3 ani. S-a inchis la culoare, e visinu, dar nu se sfarama ca frunzele uscate, pot sa il tin in mana. Nu i-am facut nimic special, l-am tinut la temperatura camerei, ferit de umezeala.