| cocami24 a întrebat:

In ce clasa intra in Italia, un copil care a terminat in Romania cls.a 8 si ce acte sunt necesare pentru inscrierea la liceu? Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul an scolar cand mergi in Italia, vei intra intr-un curs intensiv de italiana si abia dupa 1 an, vei intra in clasa a IX-a.
Cat privesc actele necesare inscrierii la scoala, depind de natura sederii tale in Italia, daca esti insotit de parinti, daca ai tutore italian, daca ai dubla cetatenie samd.
Informatia despre necesarul de acte si examene pe care trebuie sa le sustii la un anumit liceu, le poti obtine de la secretariatul acelui liceu (telefonic sau personal).

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca stii limba italiana foarte bune poti intra si intr-a noua direct.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Am vazut si eu un raspuns folositor de la tine, in sfarsit. Pot muri linistit acum ca le-am vazut pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lua dupa primul raspuns ca nu cred ca stie ea sigur. Eu stiu mai bine ca am o scoala terminata in Italia. Nu are nici o treaba ce zice Katy. Invata italiana sau te invata ei acolo. La liceul meu ( pe vremea aia, fiind inca unul de fite ) te invatau ei italiana daca nu stiai. Faceai acel curs intensiv in scoala, nu ce rahat a zis Katy. Ca stai un an pe bara inveti. O prostie.