| Kent02 a întrebat:

In data de 18.06.2011 tatalui meu i-a expirat buletinul si el e in Spania se intoarce in Octombire anul acesta.Stiti cumva daca nu isi reinoieste buletinul pana atunci primeste amenda?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu primeste amenda. cel putin nu de la romani. eu am stat peste 1 an cu buletinul expirat si cand m-am dus sa il schimb am platit decat taxa de timbru care se plateste normal

2 răspunsuri:
| D3eaa a răspuns:

Unchiul meu e plecat de 16 ani in America si pe fiecare ani vine un echipaj de politie ca sa il caute ca i'a expirat buletnu dar am primit o singura amenda ...acum depinde de noroc laughingP.s amenda am primit'o acum 15 ani dupa cateva luni dupa ce i'a expirat buletinu

| Oceanborn a răspuns:

Daca are pasaport valabil, o sa fie totul OK. Daca in schimb calatoreste avand acel buletin expirat drept act de identitate, va avea probleme. Solutia cea mai simpla e sa ia legatura cu Ambasada Romaniei (http://madrid.mae.ro/) sau cu unul din consulate (adresele sunt pe acel site, la rubrica "alte misiuni")