| Yrynella a întrebat:

In multe tari telefoanele mobile sunt interzise in scoala...De ce? si care este punctul vostru de vedere asupra acestei reguli? ofer funda pentru un raspus cit mai consecvent si mai detailat.

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Sunt multi copii care merg la scoala cu telefoanele numai pentru fite sau care merg cu telefoanele pentru a se juca! cand eram in liceu si eu mai foloseam telefonul in orele plictisitoarebig grin dar sunt unii care abuzeaza si stau cu telefonul in mana ora de ora,ceea ce e deranjant pentru profesori,asta e clar!
din cate am inteles eu,telefoanele sunt interzese nu numai pentru a nu se juca elevii in ore ci si pentru ca multi filmeaza sau fac poze profesorilor in timp ce predau si cica asta ar fi interzis! cu toate ca datorita acestora care au filmat profesorii am putut vedea si noi si restul lumii ce grozavii fac profesorii la unele ore!
nu sunt nici eu de acord cu interzicerea telefoanelor in scoala,insa,ar putea sa dea o lege sau sa scrie in regulamentul scolii ca telefoanele trebuie inchise la ore,si cine nu il inchide sa ii fie confiscat,daca telefonul e inchis in ora,nu cred ca profesorul este deranjat iar in pauza elevul poate sa faca ce vrea cu el!
cred ca asta ar fi solutia, sa fie inchise in ore, pentru ca nu cred ca un elev de clasa a XII-a isi lasa telu acasa ca asa vrea Hitler(asa ii spuneam noi la directorul nostru)!
dar asta este.fiecare tara cu legile si regulamentele ei!

1 răspuns:
| blueangel99 a răspuns:

Sunt de-acord şi nu prea.
Aşa e. Nu trebuie să aibă copiii telefoane la ei, ca să nu fie tentat să se joace pe el în timpul orelor (am la mine în clasă un băiet care se joacă ep telefon în oră, în pauză, tot timpul. Profele i-au confiscat telefonul de fiecare dată, dar şi l-a recuperat. Baremi că o să ia notă mică la putrare).
Dar nu sunt de-acord cu interdicţia lor, pentru că, poate mai se întâmplă ceva, şi Doamne fereşte, trebuie să sune copilul la părinţi (că poate rămâne la şcoală pentru un cerc, care a afost anunţat chiar în acea zi.).

Părerea mea...
Pa, pa!