| girofar a întrebat:

In Romania, in 2005 s-au inregistrat 28.536 de nasteri la adolescentele intre 15-19 ani; ingrijorator, nu?

Aceste date plaseaza Romania pe locul 2 in Europa, conform unui raport al Uniunii Europene, dupa Marea Britanie (50.160 nasteri). In prezent, in jur de 29.000 de fete tinere pana in 19 ani devin mame, anual.
CE NE FACEM FETELOR :
- credeti ca o mai buna cunoastere a contraceptelor este buna, sau cum credeti ca trebuie procedat? sau ce credeti ca se intampla? lipsa afectivitatii din familie, copilul, adolescentul si-o cauta in partenerul lui de sex?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intr-adevar ingrijorator si te felicit ca aduci astfel de informatii pe TPU. Poate le vad si pustoiacele care il acceseaza zilnic si inteleg ca sexul nu e numai placere ci si responsabilitate.
Eu cred ca pe langa motivele insirate de tine si Legiuitoarea, mai intervine si traditia. In tarile romane au existat dintotdeauna numerosi copii "din flori" facuti de fete foarte tinere, la primele experiente sexuale si acest aspect este tolerat si acceptat cu usurinta.

| xibalba a răspuns:

Fiecare ia niste decizii in viata si apoi isi asuma responsabilitatea(sau nu), dupa cum considera corect. Nu ma preocupa viata celorlalti chiar deloc, dar cred ca lipsa informatiei isi spune cuvintele in zilele noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Lipsa de informare și educația, comunicarea, afectivitatea din familie joc roluri importante pentru o fată viitoare femeie, soție, mamă, bunică!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici la asta nu mai suntem primii. straight face Doamne, s-alege prafu' de tarisoara asta...
Proletari minori din toate judetele, procreati!

| ashfahlot a răspuns:

Informatie este destula parerea mea, dar in acelasi timp si PROSTIE este destula. Si Prostia bate informatia!