| GoldNekoGurl a întrebat:

În România trebuie sa plătești pentru schimbarea de sex?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Ca si in alte tari.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa platesti, daca nu ai asigurare medicala privata.

| anonimg a răspuns:

Noi trebuie sa ramanem asa cum ne-a facut Dumnezeu, si sa nu devenim altceva. Pentru ca nu poti sa tratezi un barbat ca o femeie, si nici o femeie ca un barbat.
Cum ar fi daca parintii si-ar schimba sexele intre ei? Cui i-am mai spune tata si cui i-am mai spune mama dupa aceaa?
Sau cum ar fi ca un copil sa spuna: "Mama a fost barbat mai inainte".
Ca sa raspund la intrebare, o astfel de operatie nu cred ca se face la noi in tara. Si daca se face, va fi gratuita (adica suportata de casa de asigurari de sanatate) numai in conditii riguroase (ex: daca pacientul s-a nascut cu ambele sexe).

| Elelei a răspuns:

Oriunde in lume platesti.
Dar cred ca iti este clar ca nu scapi doar cu o operatie. E nevoie si de lungi tratamente cu hormoni, si altele.