| Skarr a întrebat:

Incerc de 2 sapt sa incep sa ma trezesc devreme da nu reusesc. Incerc sa ma trezesc devreme dar nu pot pentru ca ma culc pe la 5 - 6 dimineata. Si nu pot sa ma culc mai devreme. Nu imi e somn. Si daca incerc sa ma trezesc devreme ca sa imi fie somn mai devreme ca am dormit prea putin iar nu pot. Imi pun 10 alarme. O aud pe prima o opresc clipesc, ma trezesc la 2 - 3. ://. Nu stiu ce sa fac.

3 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns:

Multi fac asta. Nu dorm o noapte si o zi. Si se culca la 22 a doua zi. Si dimineata pun alarma devreme

| Bella993 a răspuns:

Asa am fost si eu, doua luni in fiecare dimineata la 5 6 ma puneam la somn si ma trezeam la 1, 2 dupa amiaza. Cu cat continui mai mult asa, o sa iti fie si mai greu sa iti reprogramezi somnul, si un somn neregulat poate duce la depresie, anxietate. Incearca, pas cu pas, sa te pui la somn mai repede. Nu consuma cafea, coca cola, energizante sau orice contine cofeina. Sunt ceaiuri care te ajuta sa dormi. Este un ceai se numeste " somn linistit" sau ceaiuri antistres. Iti garantez ca vei dormi. In timpul zilei ocupate, fa cat mai multe lucruri, epuizeaza-ti energia. E foarte usor sa ne dam fluxul peste cap. Pentru un somn linistit, trebuie sa fii tu linistit. Te uiti la film sau ceva ce ti se pare neinteresant si adormi. Sunt multe posibilitati, depinde de om. Si fara telefon, telefonul nu ajuta cu nimic. Bafta multa!

| euuu0 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te opresti ziua din baut energizante sau sucuri acidulate(daca bei).In al doilea rand ti-ai putea face ceaiuri sau ti-ai putea incalzi putin lapte.Eu,spre exemplu, dupa ce beau o cana cu putina miere(eu pun jumatate de lingurita) si apoi amestesc ma ia somnul imediat! Sau, daca te ajuta, te poti uita la filme care crezi ca te-ar putea adormi!
Succes!