| anonim_4396 a întrebat:

Întrebarea pentru cine este în America.

Care este procedura completă de a te muta/lucra în America? Am auzit ceva de o viză. Cum o obținem? Ca să o obținem trebuie să știm bine limba engleză?

Cam de ce sumă am avea nevoie pentru început în America? (Vreau o sumă în lei, habar nu am cu dolari, euro, care ar fi suma) Cu ce sumă trebuie să plecăm de acasă?

Se poate pleca doar cu un rucsac și singur, fără cunoștințe, familie, nimic, acolo?

Prin Work&Travel se poate merge doar dacă ești student, nu?
Pentru Work&Travel trebuie să fii student doar la zi/stat?

Este un place safe America pentru femei singure? Ce zone/state/suburbii ale Americii recomandați ca fiind mai safe pentru femei?

Aștept răspunsuri sincere și ample. Clarificatoare. Fără glumițe.

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ca cadru didactic, sotia mea a avut prilejul să lucreze în America. Doi ani contact, cazare asigurata. Dar noi iubim prea mult Romania ca sa plecam din ea happy Desi, acum uneori regret că nu am am mers. Vedeam America, și trăiam bine, ne-ar fi fost de ajuns salariul ei ce l-ar fi cistigat, la ei profesorii sunt mult mai bine plătiți ca la noi. De aceea mi-a și zis de oferta. Daca in plus găseam și eu de lucru...
Poate, daca cauți, poți găsi și tu o astfel de oportunitate. Doar așa poți obține viza singura. Altfel, doar daca te cheamă cineva. Și nu sunt sigur, dar trebuie sa știi engleza la nivel conversațional.

Cred că fără 1000-1500 nu ai ce pleca acolo. Asta fara banii de drum. Pentru cateva zile. Solo, fara sa ai unde sta, va trebui sa stai la hotel, și asta te va costa. Mincarea e ieftina acolo.

Du-te doar cu un rucsac, solo, fără a avea pe nimeni acolo, și te opresc polițiștii din vama la aeroport. Pentru că vei fi suspecta a fi o "smugller", asta e profilul celor care cara droguri happy Singuri, fără bagaje, fără o destinație precisă.
Uita-te pe NatGeo, acolo e un documentar cu ce se întâmplă pe aeroportul din Los Angeles in acest sens, cum ii prinde pe cărăușii de droguri.

Și du-te prin Manhattan sigură... Manhattan e pentru New York echivalentul a Ferentari sau Pantelimon (unde mi-a fost smuls telefonul din mina) pentru București. Și fiecare oraș își are "ghetourile" lui.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Păi și de ce nu ați rămas? :o God! Vă invidiez laughing cum să aveți oportunitatea să plecați din spelunca asta și dv să alegeți România? :o sad Why?! laughing Mai ales dacă erați și toată familia. happy

Și mulțumesc de informații! big grin Mi-ați dat o veste bunicică laughing doar că dacă aș vrea să profesez ca și profă acolo, ar trebui să știu engleza la perfecție. laughing) Oricum învăț toată viața, o să mă mai chinui cu engleza laughing Sper doar până atunci mafia de la ei și depravarea să nu ajungă la cote maxime sad

Și da, mă uit și eu documentarul ăla, chiar am văzut câteva episoade și da, chiar am văzut că oamenii de aeroport chiar sunt foarte dotați cu tot felul de tehnici pentru a face trafic cu droguri, pastile și multe tâmpenii :/ laughing Dar la mine n-ar avea ce să găsească laughing)
Dacă prin telefon luat, vă referiți că vi s-a luat din București, chiar se întâmplă așa ceva și la noi? Păi am stat și eu o perioadă in București laughing și am mers cu telefonul în toate direcțiile, pozițiile, l-am ținut pă peste tot la vedere, dar nimeni nu mi l-a furat vreodată laughing

| DjSannan a răspuns:

Pentru a obține o viza pentru SUA, trebuie să aveți un motiv pentru a merge acolo, cum ar fi afaceri, turism, studii, angajare sau reîntoarcere în țara dvs. de origine. Înainte de a aplica pentru viza, trebuie să vă asigurați că îndepliniți toate criteriile de eligibilitate. În plus, trebuie să vă pregătiți pentru interviu și să prezentați documente adecvate. Limba engleză nu este obligatorie pentru obținerea unei vize, dar poate fi necesară pentru un interviu și documentația necesară.

Cantitatea de bani necesară pentru a pleca în SUA depinde în mare măsură de scopul călătoriei tale și de cât timp vei rămâne acolo. Cu toate acestea, cea mai sigură cale este să aveți suficienți bani pentru a acoperi cheltuielile de cazare, mâncare, transport și asigurare medicală pe întreaga perioadă a călătoriei.

Puteți pleca în SUA cu un rucsac și singur, fără cunoștințe, familie sau alte resurse, dar aceasta nu este o idee foarte sigură sau recomandată

| doctorandus a răspuns:

În SUA e bine dacă ai o slujbă bine plătită și ești foarte sănătoasă. Restul cam fac foamea pe acolo.

| Mosotti a răspuns:

Trebuie sa aplici la loteria vizelor ca sa ai o sansa.

Apoi sa ai cam un 10000 dolari la tine, mi se pare ca ti se pune conditia asta.
Si dupa aia te duci si cam un 5 ani faci munca de jos pe doi lei.
Si dupa aia ce mai faci.

Uite aici despre, te cam lamureste omul care a facut asta, e mai usor pentru persoane singure:

Despre imigrarea in SUA:

https://www.youtube.com/watch?v=w5Un2cFxFKU
https://www.youtube.com/watch?v=nnb1wfjbn98

Daca merita sa imigrezi in zilele noastre, si altele

https://www.youtube.com/watch?v=spz3gF1_UX4
https://www.youtube.com/watch?v=CCWWorwBpLM
https://www.youtube.com/watch?v=OL4BNv8ChYc&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=3Rv4IV2HR3I

Dupa ce auzi, n-ai sa mai vrei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sincer si non-amplu: STAI CALMA, NU E DE TINE. Ca sa amplific un pic (lol, stiu, sa detaliez de fapt), am un prieten plecat in SUA. Desi mama lui naturala e stabilita acolo de niste zeci de ani si cetatean american, profesor universitar, a durat pentru el vreo 7-8 ani sa isi rezolve statutul legal. Iar de plecat a plecat avand ca motiv intregirea familiei (bine, maica-sa e casatorita cu altcineva acolo, el a crescut cu taica-su in Romania, cand s-a dus acolo avea vreo 35 de ani si apucase si el sa divorteze o data, lol), avea job serios asigurat, cu contract. Deci sa te trezesti ca mergi din voleu in SUA si te iau aia in brate... hell, no.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Poate ai dreptate. happy
Dar tot aștept informații oficiale, vreau să știu toată procedura. laughing Toate procedurile de fapt. laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti zice nenea acolo tot cam in filmulete ce si cum procedur loteria vizelor.

Uite aici procedura amanunte:

https://www.youtube.com/watch?v=orqOpYeQA7w

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cu loteria vizelor isi ia statutul, din prima la cartea verde, deci are cam toate drepturile, cand o lua cetatenie o lua-o, dar nu mai conteaza.
Insa trebuie sa munceasca la munci de jos si pe nimic. Unii erau sa vina inapoi ca nu era nici o afacere ce faceau acolo.
Chiar tipul ala de la ROmani in California de pe Youtube a zis ca era cat pe aci sa vina acasa cu familia.

Dar ala a plecat ca era fi-su bolnav cu inima, ca altfel in RO avea o situatie foarte buna, insa spune amanunte cum a ajuns cu loteria vizelor si ce sa faci.

| relian a răspuns:

Au raspuns numa oameni care banui ca se plictisesc si se cred si stiutori in toate alea laughing
Intreaba pe cineva care locuieste in america, nu baga in sama pe cei care locuiesc in RO si daca au iesit si ei pana la poarta si gata, de acu stiu tot.
Intreaba-ma pe mine ce anume doresti sa stii.
Vrei sa te muti aici in state?
Ai doara 2 optiuni mari si late laughing
1- gasesti un barbat, cetatean american, te mariti cu el si in 3 ani esti deja si tu cettean american
2-emigrezi in america.Este un program de emigrare care se numeste Loteria vizelor.

In ambele cazuri nu trebuie sa stii nici un cuvint in engleza, nu trebuie sa ai nu stiu ce bani, ori sa le arati alora si alte detalii daca esti curioasa intreaba si te lamuresc, bustean laughing. Glumesc, ma poti iontreba ce doresti, nu stiu daca gasesti asa la orice pas pe careva sa iti spuna adevarul despre cum este in state sau cum poti ajunge aici.
Ce spui tu de munca si calatorii, acolo ai doara viza de turist sau viza de munca, cand nu mai te tin aia la munca nici viza nu mai ai.
Ca turist nu ai nici un drept, ai voie doara sa stai 6 luni max pe peritoriu american, daca ramai peste, deja esti ilegal.Nu te cauta nimeni, nu te da nimeni afara nici daca esti oprita de politie, ti se pune interdictie doara atunci cand pleci, la aeroport.

Ca turist, desi ai voie 6 luni pe an, daca vii anual si stai mai mult de 2-3 luni, deja bate la ochi si o sa fii averitizata la plecare sa ai grija cand mai vii laughing adica sa vii mai rar, asta daca stai luni de zile.

Nu stau sa scriu romane, ar trebuie sa scriu f mult ce te intereseaza pe tine.
Daca e sigur pentru femei singure laughing dar ce crezi ca e aici tara nimanui laughing e mai sigur ca in RO, asta asa ca idee.

Ce state? Depinde ce iti place, unde iti place, ce clima iti place. Aici ai la dispozitie oriuce tip de clima, si mai stiu eu ce orase, mari mici, de care vrei pentru toate gusturile.
De bani, ar fi bine daca ai cunoaste pe cineva, asa doara sa vii cine surd la vinatoare cheltui rapid toti banii.

Daca vii in vacanta ca turist, atunci nu-i problema, ai bilet, ai cazare, deja stii ce bani ai nevoie.
Gata ca e prea mult, daca esti curioasa de mai multe spune si iti pot da linkuri sa citesti, in limba romana bineinteles, despre cum se emigreaza.
Restu cum e pe aici, cit de sigur si mai stiu eu ce povesti, aia doara sa am timp si doara daca esti curioasa sa iti scriu in mesaje.

Concluzia? tot ce sa scris pe aici de altii despre subiectu asta e pe linga, asa cum am sus la inceput.

| NLS a răspuns:

Viza de sedere se obtine greu, si e un proces de durata.
Cunosc pe cineva de la noi din comuna care a obtinut-o cumva, dar a avut ajutor:
mama sotiei lui era acolo de 19 de ani, si a pus motiv intregirea familiei. Ea isi obtinuse viza printr-o prietena, si a durat si la ea.

Viza de turist (pentru maxim 3 luni) se obtine relativ usor.

Prin Work and Travel trebuie sa fii student neaparat la zi, si sa ai intre 18 si 30 de ani.
Bineinteles trebuie sa cunoşti limba engleză cel puţin la nivel conversaţional.
Si nu poti ramane acolo, desigur.
Colegul meu de banca a fost de 2 ori.
Dupa a doua experienta nu a mai avut curajul (ceva legat de gay, dar nu a patit nimic happy )

https://blog.vola.ro/viza-pentru-america/

Daca cunosti engleza la nivel avansat, ajuta, insa nu foarte mult.
Sunt foarte atenti si selectivi cu cei din Europa de est.

PS: ajuta daca ai studii inalte.
Sau in caz ca nu te ajuta direct, te poate ajuta indirect.
O ruda de-a mea si-a rezolvat viza permanenta in cateva zile.
De fapt nu el, ci firma angajatoare din SUA pentru el.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Deci viza se obține greu. happy Asta mă interesa, chiar dacă nu e tocmai pe placul auzului meu laughing
God! Logic! În America se pot întâmpla de toate. laughing)
Și da știam și eu că prin programul Work & Travel din păcate nu poți rămâne decât alea 3 luni pe durata vacanței de vară sad dar mă gândeam că poate poți să-ți faci relații, cunoștințe pe acolo în alea 3 luni, ca apoi să te ia angajatorul în America laughing dar știu că fabulez acum laughing

| blackann a răspuns (pentru NLS):

Cum adica un proces indelungat? pentru viza platesti taxa, te programezi cand vrei la interviu si aia a fost.

viza de turist nu e 3 luni, eu am pe 10 ani.
permisul de sedere e de maxim 6 luni, asta e diferit si in functie de ce consul nimeresti cand ajungi la ei pe teritoriu.

nu mai credeti toate povestile din comuna.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ai suficienți bani și demonstrezi că ai surse de venit sigure și permanente în țara de origine, obții viză de ședere acolo absolut cât ai chef.
Ca să obții o viză de ședere pentru a munci acolo, e greu.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Trist! Foarte trist!
Dar mulțumesc!

| blackann a răspuns:

Nu ai nevoie de viza sa te muti acolo, ai nevoie de green card.
Aplica la loteria vizelor anual, se deschide timp de 1 luna, in general din octombrie in noiembrie.
https://www.loteria-vizelor.com/

Cu WAT poti sa mergi doar daca esti student la zi, in momentul cand mergi la interviul pentru viza (dupa sem I) nu trebuie sa ai restante, poate maxim 1, altfel se vor gandi ca te-ai inscris in program doar ca sa ramai acolo si risti sa nu-ti dea viza.

Majoritatea tovarasilor mei care au ramas cand eu m-am intors, s-au casatorit pentru acte.
Evident ca poti sa ramai peste permisul de sedere (6 luni ca turist), dar pana nu faci rost de acte nu te poti intoarce in tara, nici in vizita, in caz de vreo urgenta. Adica poti, dar o sa ai interdictie minim 10 ani sa te mai intorci in SUA.

Cunosc si un cuplu care a fost deportat si au primit 10 ani interdictie, pentru ca l-au prins pe el ca s-a casatorit pentru acte si aia a fost.

Cunosc si oameni care au reusit si au cetatenie acum, dar asta dupa ce s-au casatorit (pe bune sau doar pentru acte).

Daca esti interesata, exista chiar si agentii care se ocupa de asta, au avocati si se ocupa de toate actele necesare + fotografi care iti vor edita pozele, incat sa para ca esti cu X de mult timp si ati vizitat multe locuri, blabla.

Oricum, orice casatorie, pe bune sau nu implica multe. Iti asumi trecutul alora (si exista multi psihopati acolo), vizite prin care va verifica, evident toate se intampla in functie de stat.

E safe la fel, in functie de stat, oras, suburbie.

E riscant, dar daca asta iti doresti, merita clar.