| Andrada18 a întrebat:

La romana am notele : 10, 10, 9 si 8 si in teza am 9 cat mi-ar iesi media? dau funda! mrs!

Răspuns Câştigător
| Traficdeacadele a răspuns:

Media ta este:10+10+9+8:4=9.25+9:2=18.25:2=9.125 Adica 9! O medie buna! Felicitari!

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La ce note ai, nu știi să faci media?
Aduni primele patru, împarți la patru (atâtea note ai) apoi aduni nota cu cea din teză și împarți la doi pentru nota mediei finale.
E grea rău... matematica asta!
Pa, pa.

| MidnightLady a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Legiu, mai bine ii recomandai sa se dea pe edu.ro, cum faci de obicei, decat sa scrii prostii.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MidnightLady):

Bună.
Este strict părerea ta.
Matematica este știință fixă?
Pentru cultura ta dar și a @Andrada18, media este de 9.12, dar va primi nota 9, nu merge prin rotunjire!
Este greu să calculezi și îți place hărțuirea. Continuă!
Pa, pa.

| MidnightLady a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Nu-i strict parerea mea. Ii strict a alora care au schimbat formula de calcul. Explicatia data de tine era valabila pe vremea ta. Si pe aproape toata a mea. Si pentru cultura ta, media este 9.18, dar se va transforma in 9 exact prin rotunjire, chiar merge. Daca vrei si stii sa ajuti, fa-o. Daca nu, hartuieste-i si tu pe altii, asa ca mine.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MidnightLady):

Bună din nou.
Nu îmi place să mă repet, dar nu ai răspuns la ce te-am întrebat eu: matematica ce fel de știință este?
Iar eu nu am terminat acum 100 de ani școala, nu am 200 de ani etate!
Nu-mi stă în caracter hărțuirea și nici la tine urechea nu o aplec!
Tot media 9 va avea, indiferent de metoda de calcul.
Ajunge, fii fată deșteaptă și oprește-te!
Pa, pa.

| basketdoll a răspuns (pentru Legiuitoarea):

De fapt nu se face asawinking. Media din oral se inmulteste cu 3 si apoi se aduna teza si se imparte la 4.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

{ [ (37/4) x 3 ] +9} / 4
Asta e formula de calcul. Adica, media notelor de la oral inmultita cu trei, se aduna cu teza si se imparte la 4.

| blueangel99 a răspuns:

(10+10+9+8):4=9,25=9
(9 x 3 + 9):4
36:4=9

9 îţi iese media.
Algoritmul:
Media din oral se înmulţeşte cu 3, se adună cu teza, se împarte la 4.

Baftă!

| basketdoll a răspuns (pentru blueangel99):

Media din oral nu se rotunjeste ca pierzi zecimale=>medie mai mica. In cazul asta tot 9 da dar in alte situatii rotunjirea conteazawinking

| florin1979 a răspuns:

Media 9 happy

| FlorinDiablo a răspuns:

Congratulations media ta la romana este 9.18
ca sa iti faci si tu media singurica uite cum se face:
1) Faci media notelor(suma notelor impartita la numarul lor).
2) Inmultesti numarul dat cu 3.
3) Aduni teza.
4) Imparti la 4.

| MidnightLady a răspuns:

La mate esti corigenta?

| Castorul a răspuns:

Iti iese media 9.18 happy

| Cristi19 a răspuns:

| NamelessGirl a răspuns:

Pai iti iese 9 ca asa am eu la mate

| dindu a răspuns:

9,1875 happy. funda?:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bataie intre gagici devil

| OKay a răspuns:

(10+10+9+8):4=9,25=>9*3+9:4=9