| Geogia a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cinvea cu 5 sfaturi care sa contribuie la o memorie eficienta?

2 răspunsuri:
| flory13 a răspuns:

Sa scrii inca o data, ca si cum ti-ai face fituica.
sa incerci sa inveti acum un pic, peste 20 de min inca un pic.
sa citesti cu atentie, si sa incerci sa reproduci cu cuvintele tale.
sa face scheme, si legaturi.

| pooffik a răspuns:

-pai e mai simplu sa memorezi ceva daca citesti de mai multe ori cu voce tare

-daca e o poezie sau in cantec ti-as sugera sa le inveti pe strofe

-daca e un exercitiu la mate pe care nu stii sa il faci, de exemplu, fa exercitii asemenatoare de mai multe ori pana te prinzi

-unii invata usor daca transcriu de cateva ori...

-poate memorezi mai usor daca te iei si dupa o schema...asa face o colega de-a mea

sper ca te-au ajutat sfaturilehappy