| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu cateva informatii. Vreau sa comand o carte.Livrarea se face prin posta romana cu plata ramburs (16 lei).Cat as putea plati in total la preluarea coletului? Daca vreau sa primesc coletul la o alta posta dintr-un oras apropiat unde am jobul.Nu de alta dar de 10 ani de cand locuiesc in mediul rural nici acum nu am aflat unde se afla posta.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pe siteul unde ai făcut comanda, trebuie să fie specificat și prețul transportului. Poți calcula și singur. Aduni prețul cărții cu taxa de transport. De obicei, librariile online îți trimit un email cu suma totală pe care o ai de achitat.
Referitor la adresă, eu zic să îți dai adresa de acasă, nu cred că un sătuc/ o comună e atât de mare, încât să fie greu de aflat unde e Oficiul Poștal.
Ori poți opta să o primești post restant, în localitatea unde lucrezi, pe adresa Oficiului Poștal de acolo.

Ex:
Destinatar (numele&prenumele tău)
POST RESTANT, Oficiul Poștal nr. X
(trebuie să afli numărul oficiului poștal, fiindcă ar putea fi mai multe în orașul respectiv)
Loc/județul...
Telefonul (al tău)

Și treci zilnic pe la poștă pentru a întreba dacă ți-a sosit coletul. Să ai la tine actul de identitate. Coletele se ridică personal, deci numai tu poți face acest lucru!

Nu știu dacă Poșta Română îți eliberează coletul dacă îți vei da adresa de la serviciu, fiindcă nu e Fan Curier. Și dacă datele din CI nu coincid cu datele de pe colet, cine știe ce surprize vei avea.

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Poti alege ca adresa a Destinatarului localitatea in care lucrezi (adresa locului de munca). Posta Romana o va livra acolo, ca pe orice alta corespondenta (banuiesc ca exista oficiul postal in zona respectiva).
16 lei costa doar cartea sau cu tot cu taxele de transport?

| Kostzy5 a răspuns:

Nu specifica taxele de transport.cred ca le voi suporta.

| Kostzy5 a răspuns:

Dar sa aleg totusi adresa mea de domiciliu si sa trimit un amic cu buletinul meu sa imi ridice coletul.Se poate