| Samp_Graty_2002 a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop astazi si nu imi porneste, imi spune "missing operating system" ce trebuie sa fac baieti...sad

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Lipseste sistemul de operare".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa ii instalezi un sistem de operare. Un windows happy

| flixbuster a răspuns:

Asa se intelege mai usor: ti-ai cumparat o casa (= laptop) care nu are mobila (= sistem de operare).

Chiar daca IKEA (= Microsoft) este una dintre cele mai cunoscute firme care vinde mobila (= sistem de operare Windows) exista si alte firme care vand mobila (= alte sisteme de operare). O firma (= Apple) iti vinde mobila (= macOS) doar daca iei si casa (= macBook) tot de la ei. Exista unii care fac mobila (= Linux) pe gratis din felurite materiale, in diferite culori si multiple modele (= distributii Linux) dar oamenilor nu le prea place pe motiv ca ar fi prea greu de montat si folosit (ceea ce era partial adevarat acum 10 ani, astazi este complet fals).

Spor la mobilatwinking

| IIIshaneIII a răspuns:

Trebuie sa dai cu el in cap vanzatorului

| dfgdfgdf a răspuns:

De duci la media galaxy sau altex sau flanco.etc. cauti windows 7, 8 sau 10. Îl cumperi. Te duci acasă. Suni un priceput în calculatoare. Il rogi sa te ajute. După ce termina de instalat Windows-ul poți sa iti faci de cap cu el adică sa îl folosești. Gata. Sper ca ți-am fost de ajutor