| xRelax14 a întrebat:

Buna,TPU. Aseară dupa ce-am încercat sa schimb antivirusul dupa ce-am dat reset la laptop.mi-a apărut "bootmgr is mising". Am căutat pe Google sa fac din CMD. Si dupa ce-ma umblat prin bootrec.exe.a apărut "missing operating system "... Si dupa aia iarasi am încercat cu CMD... si tot nimic, am inteles ca trebuie reinstalat windowsul.dar doresc sa evit. daca se poate!
PS: Funda!

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gresala a fost ca n-ai lasat programul sa termina dezinstalarea si sa puna inapoi componentele de boot.
Cu resetarea i-ai taiat activitatea, iar rezultatul este cel care a aparut.
NICIODATA nu se opreste /reseteaza calculatorul /laptopul /telefonul etc. in timpul unei instalari /dezinstalari!

Ai doua posibilitati:
1. Duci laptopul la un specialist, care stie sa-ti editeze manual hard disk-ul si iti va rescrie zona boot dupa cea de rezerva. In acest caz va functiona laptopul cum a fost inainte setat de tine, fara pierderi
2. Reinstalat windows-ul, ceea ce duce la pierderea tuturor setarilor de pe partitia windows-ului (Chappy. Si in acest caz, un specialist iti poate salva fisierele importante, sa nu le pierzi, dar salvarea trebuie facuta INAINTE de reinstalarea windowsului!

| Iunix a răspuns (pentru Bula):

Sau ar putea ca în momentul în care instalează windows-ul să creeze o nouă partiție ( de exemplu E, o face să zicem de 100 GB ) şi să instaleze acolo windows-ul, să nu mai formateze partiția C şi să piardă poze, documente etc.

| xRelax14 explică (pentru Iunix):

Încerc asa cum zici tu, initial, nu ma deranjează reinstalarea, dar am nevoie de niste ofiice-uri si poze ..atat

| Bula a răspuns (pentru Iunix):

Eu sunt adeptul primei optiuni, si nu se pierde nimic.
Doar specialistul trebuie sa cunoasca bine meseria.
Doara rescrierea boot-ului este o nimic toata pentru unul care se pricepe...

| K0sti a răspuns (pentru xRelax14):

Pai ce cauta pozele pe partitia cu windows? Nu ati mai invatat sa va organizati un amarat de calculator?

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa faci exact ceea ce eviti. Ai gresit ceva la tentativa de a schimba antivirusul. Reinstaleaza windows-ul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reinstaleaza windows ul ca aparent ai reusit sa il busesti pe cel actual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea vreau sa te speri dar ti-ai cam distrus calculatorul rau de tot si singura solutie este sa-ti reinstalezi windows-ul sau poti sa ai o cutie de metal care nu face nimic happy

| xRelax14 explică (pentru anonim_4396):

Sunt atatea solutii si vrei sa ma sperii? big grin

| Rommeo a răspuns:

Vezi poate te ajuta sa-ti rezolvi problema.
https://www.youtube.com/watch?v=FlCdoLfN6TM

| Cliar a răspuns:

"bootmgr is missing" Asta inseamna ca fisierele pentru boot-area de windows sunt corupte sau lipsesc. Singurul lucru pe care poti sa il faci este sa reinstalezi big grin

| xRelax14 explică (pentru Cliar):

Missing operating system, a aparut dupa ce-am umblat pe cmd, am apelat la TPU ca nu vreau sa-l trimit in service... ca sunt solutii dar sunt diferite...

| Cliar a răspuns (pentru xRelax14):

De ce ai trimite un calculator in service pentru windows? Pur si simplu reinstalezi, nimic mai mult sau mai putin. Missing operating system inseamna ca ai busit si mai mult fisierele, nu doar bootmgr, si ca nu iti vede deloc windows-ul ca fiind instalat pe hard. Reinstaleaza si aia e