| Tudor_Adriana_1999 a întrebat:

Mi-am cumparat vopsea de par Palette e20, blond deschis, in cutia de la vopsea imi da si doua pliculete mici de pudra pentru decolorare iar pe acel pliant cu instructiuni nu imi zice nimic cum sa o folosesc, are idee cineva cum se foloseste?

1 răspuns:
| Razvan1lol a răspuns:

Pai ai nevoie de apa oxiegnata neaparat, pensula, bol plastic sau ceva de plastic, si amesteci. Apa oxigenata se amesteca cu pudra de decolorat pâna când preparatul devine ca o smântâna slaba. Nu este admis ca apa oxigenata sa depaseasca concentratia maxima de 9% (cu exceptia decolorarii suvitelor - 12%). Când se foloseste o concentratie mai mare, în scurt timp parul se întinde ca un elastic, devine gelatinos si se rupe.

-aplicarea decoloratului pe vârfurile suvitelor;

-aplicarea decolorantului pe lungime si vârfuri;

aplicarea decolorantului pe toata lungimea parului (vârfuri, lungime si radacina).

La prima decolorare trebuie sa se lucreze cu atentie pentru a obtine o culoare uniforma. Se procedeaza astfel: se face o carare despartitoare de la frunte la ceafa si de la o ureche la cealalta. Prin alegerea de mici suvite se depune decolorantul pe lungimea si vârfurile parului. Operatia se începe de la spate acordând multa atentie ca decolorantul sa nu atinga radacinile. Daca decolorantul atinge radacinile ele se vor decolora mai repede (din cauza caldurii capului) si nu se va putea obtine o nuanta uniforma. Dupa aceea se decoloreaza portiunea de par din fata. Când s-a obtinut nuanta dorita, se piaptana parul si prin alegerea de mici suvite se depune decolorantul si la radacina. Când culoarea parului s-a uniformizat si s-a obtinut nuanta dorita se trece la spalat.

Pentru decolorarea parului la radacina se procedeaza în felul urmator: se separa parul în patru, se face o carare de la frunte la ceafa si una de la o ureche la cealalta. Se depune decolorantul, începând de la spatele capului pe radacinile crescute, coborând spre ceafa. Dupa aceea se va decolora si portiunea din fata prin trasarea de mici suvite. Timpul de oxidare este între 10-60 min (de la caz la caz), dupa care se trece la spalarea parului, chiar daca nu s-a obtinut culoarea dorita, deoarece dupa acest timp produsul nu mai oxideaza (nu mai lucreaza). În primul rând se îndeparteaza prin limpezire cu apa calduta (mai mult rece) întreaga cantitate de decolorant, dupa care se spala parul foarte usor, cu un sampon nealcalin, deoarece pielea capului, fiind foarte sensibila, nu va putea suporta un spalat dur.

Sper ca te-am ajutat inainte sa fi gasit tu, pup si Bafta love struck