| Zodiac a întrebat:

Mi-am luat recent un ceas si la diferenta de cateva ore ramane cu aproximativ 5-10 minute in urma...Intrebarea este urmatoarea: Daca merg la un ceasornicar imi poate rezolva problema?

Multumesc
Peace

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Cum a zis şi baru ceasurile mecanice au un dispozitiv care reglează avansul şi este fixat pe balansul acestuia.
Cele electronice doar unele dintre ele au un trimer cu care poţi ajusta între oarecare limite frecvenţa oscilatorului cu cuarţ.
Cele mai noi se autoreglează prin impulsurile pe care le primesc periodic de la o staţie radio specializată.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai bine mergi la un ceasornicar care este un cunoscător şi te poate ajuta.
Pa, pa.

| Minnie a răspuns:

Da, si daca esti din Bucuresti iti pot recomanda cel putin un ceasornicar

| baru a răspuns:

Salut. Da Indiferent de ceas, in interior trebuie sa ai, la ceas, un surupel foarte mic, iar deasupra o sageata cu plus si minus. De acolo se regleaza timpul. Este foarte simplu, si un ceasornicar, ti-l face pe loc. Pa

| Lorien_2084 a răspuns:

Cu certitudine il repara.