| cevdet a întrebat:

Mi s-a deteriorat un DVD. Cind il pun in unitate, imi apare ca fiind gol. Am incercat sa recuperez ce am acolo cu recuva. Dar imi spune ca nu recunoaste tipul discului. Ce sanse mai am sa recuperez fisierele? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am impresia ca, ai folosit inregistrari multiple (mai multe sesiuni), iar ultima sesiune nu a fost inchisa (corect).

Daca ai copiat pur si simplu datele cu Windows Explorer pe DVD (fara sa folosesti un program dedicat de scriere CD/DVD) sau ai scris multi-sesiune, atunci ar fi o posibila explicatie, cand "la ochi" se vede ca s-a inregistrat pe disc, dar de interpretat nu reuseste sistemul (mai ales daca sistemul cu care s-a scris discul este diferit de cel cu care vrei acum sa-l citesti).

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cu asta am facut cand foloseam DVD-urile: http://p.pw/bajAcM
Intre timp s-a inventat stocarea in Cloud. Nu mai am DVD-uri doar niste stick-uri. Sunt multe pagini care asigura gratuit spatiu de stocare. Eu am 39 Gb gratuit si 50 Gb cu 3 lei pe luna la RDS. Mai am niste stick-uri acasa pe care tin diferite sisteme de operare si cateva softuri necesare la instalare sisteme operare (minimum, minimorum.
Alte programe neincercate de mine:
http://p.pw/bajAcL
http://p.pw/bajAcN

| cevdet explică (pentru Salontanul):

Stocarea datelor personale in mediu public? Merci, nu.
Am folosit dvd-uri si nu stick-uri, tocmai pentru a nu fi sterse de cineva vreodata.
Voi incerca programele indicate. Multumesc.

| cevdet explică (pentru Salontanul):

Am incercat, nu merge nici unul. Imi spun ca... in unitate nu este nici un cd/dvd.

| Salontanul a răspuns (pentru cevdet):

Inseamna ca unitatea DVD nu este alimentata, n-are cablu de semnal sau este defecta.

| cevdet explică (pentru Salontanul):

Unitatea e buna, am folosit alt DVD.
Cred ca @Bula are dreptate, nu s-a inchis corect.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu mai ai nici o sansa de recuperare. Daca discul nu mai este recunoscut, nu se poate sti nici amplasarea inregistrarilor.
Stratul de inregistrare este deteriorat, mai ales daca discul este transparent cand il tii spre lumina.

| cevdet explică (pentru Bula):

Nu, nu este transparent. Chiar pare a fi bun. Cred ca sa-u sters doar informatiile de inceput/adrese.

| cevdet explică (pentru cevdet):

Acum ma intreb: e posibil sa am probleme cu unitatea?

| Bula a răspuns (pentru cevdet):

Daca discul tinut spre lumina nu e transparent, atunci e posibil sa fie unitatea de vina.
Incearca pe un alt calculator /laptop, daca se recunoaste discul.

| cevdet explică (pentru Bula):

Da, dar azi e duminica si nu am pe nimeni "liber". De maine voi incerca.

| cevdet explică (pentru Bula):

Intre timp, tot uitindu-ma la el, vazind "ochiometric" ca e inregistrat cam 1/4, am incercat sa vad ce imi spune la "proprietati". Cica e ocupat 100% Dar, nu contine nici un fisier. Cred ca e iremediabil pierdut. Am sa ma invat minte sa-mi fac copii peste copii.

| cevdet explică (pentru Bula):

Nu mai tin minte daca am intregistrat de mai multe ori sau toate fisierele odata. Dar se poate sa nu se fi inchis corect. Da, am facut o simpla copiere. Vreau sa il citesc tot la mine. Intre timp am testat unitatea mea. E buna.
Multumesc pentru tot.

| Bula a răspuns (pentru cevdet):

Foloseste Nero sau alt program de scriere CD/DVD, scrie discurile la viteza ceea mai mica posibila si inchide sesiunea de scriere la final (nu lasa deschis, sa nu se mai poata scrie pe el cu alta ocazie).
Daca respecti cele de sus si folosesti discuri de calitate, atunci poti citi discurile si peste 10 ani.

| cevdet explică (pentru Bula):

Multumesc.

| Bula a răspuns (pentru cevdet):

Am impresia ca, ai folosit inregistrari multiple (mai multe sesiuni), iar ultima sesiune nu a fost inchisa (corect).

Daca ai copiat pur si simplu datele cu Windows Explorer pe DVD (fara sa folosesti un program dedicat de scriere CD/DVD) sau ai scris multi-sesiune, atunci ar fi o posibila explicatie, cand "la ochi" se vede ca s-a inregistrat pe disc, dar de interpretat nu reuseste sistemul (mai ales daca sistemul cu care s-a scris discul este diferit de cel cu care vrei acum sa-l citesti).