| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a făcut rezervare și pe 16 am avion din Dortmund, mi s-a spus că din momentul când intru in aeroport trebuie să mă descurc singur, că ei nu pot sta cu mine, eu nu prea am călătorit cu avionul așa că nu prea știu pașii. Ce trebuie sa fac când intru in aeroport care sunt demersurile? Știu că trebuie să întreb la ce poarta am cursa nu? In rest ce mai e de făcut? Am bagaj mic de mana atata tot.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai primit e-mail pe telefon? Fa-ti check-inul(confirmarea zborului) la un internet din oras. Vei primi o foaie cu datele tale si ale zborului. Va fi scanata la intrarea in aeroport. Trebuie sa intrebi la ce poarta este zborul dar ar trebui sa scrie pe acea foaie primita dupa check-in. Acela e biletul tau.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Sa ocupat o cunoștință de bilet de ceck in.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai checkin online?

Daca nu primul pas e sa te duci la ghiseul companiei aeriene sa iti faca check in ul. Daca zbori cu vreun low cost neaparat iti faci check in ul online ca altfel costa in aeroport.

Daca ai check in ul online facut si nu ai decat baga de mana te duci direct la controlul de securitate.

Dupa asta, ti se vor controla actele si apoi iti cauti poarta de imbarcare.

In orice aeroport oricat de mare si oricat de mic din momentul in care intri in el vei gasi toate detaliile despre zobrul tau, adica din ce terminal si la ce poarta pleaca avionul. Orice aeroport are insemnate portile mai mult decat clar, chiar nu ai cum sa te pierzi

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da,îl am făcut.

| Mosotti a răspuns:

Deci pleci din Dortmund, intri, intrebi acolo pe aia de lucra ce sa faci, zici ce cursa este, la ce ora pleaca si unde si iti zic ei ce sa faci, la ce poarta sa te duci. Sper ca stii engleza sau germana ca sa vb cu ei. In general spui numele, unde te duci si ora, si te gasesc ei in calculator ca ai luat bilet daca nu le ai fizic, si dupa aia te indruma unde sa te duci, daca ai fizic biletele le dai si vezi ce spune.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Știu puțin engleza din păcate.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu e bine. Dar cam asta trebuie sa faci.

| An0nim0000 a răspuns:

Buna? sunt multe clipuri pe yt despre asta, dar cel mai detaliat, cu ce ai voie sa iei cu tine în bagajul de mana și toate cele este acesta (are vocea enervanta dar e de ajutor):
https://youtu.be/9zqqQBBpACg