| Mayy a întrebat:

Nu inteleg care este diferenta intre a intra la o facultate de stat, la buget, sau privat/ Cine are timp sa-mi explice. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Gabi_6377 a răspuns:

Facultaile pot fi de stat, adica apartin de invatamantul de masa, cu taxe mai accesibile, unde se face carte, si trebuie sa inveti pentru o diploma, sau private, unde sunt taxe mai mari, dar un program mai lejer. La stat exista locuri subventionate, pentru cei care invata bine si nu platesc, sunt in jur de 20 de locuri, dar concurenta e mare, si locuri in regim de cu taxa, unde automat platesti.

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Pai diferenta este, pe cind la stat universitatile au cit de cit o infrastructura, o programa, o traditie, ...si profesorii nu sunt direct interesati sa te treaca chiar daca tu esti "lemn", la privat totul este gindit ca o afacere:cu cit mai multi iau cartonul, cu atit cistigul/eficienta e mai mare (si reclama asisdereawinking )
Traiasca Spiru!

| Djlsghtnquuw a răspuns:

La buget nu trebuie sa mai platesti, in tim ce la privat da.