| Upz0r3 a întrebat:

Nu pot sa instalez DvD cu windows 7...am setat din bios ca primul la boot sa fie CD. Ce poate sa aiba? Alta modalitate de a instala windowsu este? Partitia cu care citeam cd sau dvd a disparut.

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Si dupa ce setezi in BIOS ce faci? Explica pasii...

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| Upz0r3 explică (pentru neluL):

Am dat Recover..la tot s-a sters tot...si a aparut partitia si la inceput cand bag CD/DVD cu win 7 apare bara aia care palpaie dar nu apare Press any key etc. Cand e aprins si bag un cd/dvd si dau clik pe partitia DVD drive se inteapa laptopu pana il scot si tot nu il citeste, invarte cd in unitate si se aprinde ledul acela.
Probabil ca este o problema cu cd roomu dar nu ar fi o problema ca nu prea folosesc cd-uri decat cand instalez windowsul in rest iau totul de pe net... de pe stik merge sa instalez windowsul?

| neluL a răspuns (pentru Upz0r3):

Urmareste daca setarile in BIOS rama asa cum le faci, dupa restart.

Uite cum faci:
- baga CD-ul cu Windows in writter
- intra in Bios si seteaza CD-DVD sau CD-ROM ca fiind prima optiune de bootare
-iesi din Bios cu F10
-vei fi intampinat de mesajul in care ti se spune sa apesi orice tasta pentru a continua pornirea (bootarea) de pe DVD. Daca nu iti apare mesajul apasa tasta space pana iti apare prima poza din windows. Am avut cazuri in care nu mi-a aparut mesajul cu apasa orice tasta pentru o porni instalarea.

| Upz0r3 explică (pentru neluL):

Am un laptop HP Pavilion dv6810us Entertainment Notebook PC si are windows vista preinstalat...pe site la ei au drivere doar pentru vista dar eu vreau sa ii pun XP pentru o performanta mai buna la jocuri, merg driverele pentru vista pe xp 64?

| horia2012 a răspuns:

Probabil nu booteaza. Ai incercat sa-l faci bootabil can nu era cazul. Descarca o alta imagine cu W7 si scrie DVD-ul ea. Nu-l mai face TU bootabil. Imaginea este deja bootabila.
La scriere foloseste viteza 8-10.
Partitia se sterge cand incerci sa instalezi sistemul. Nu e nicio problema. Fa asa si instaleaza din nou.

| alexandruromania23 a răspuns:

Pai seteaza in bios la toate boot-urile sa fie cd daca nu inseamna ca e de la calculator